Jdi na obsah Jdi na menu
 


 Recenze   Návody   Downloady   Tipy&Triky   Cheaty   Screenshots   Wallpapers

Resident Evil 5

Recenze:

Žánr: Akční                                                                                      Výrobce: Capcom

Vzpomínáte si ještě na rok 1995? Je to rok ve kterém spatřili světlo světa 1. Microsoftské Windows 95 a mimo jiné i průkopník survival hororu Resident Evil, který svou hororovou atmosférou připravil o zdravý rozum nejednoho hráče. 
To je již hezkých pár let zpět. Od té doby přibylo původnímu Residentu hned několik mladších brášků z nichž mému srdci byli nejblíže Resident Evil2 (1997) a Resident Evil3: Nemesis (1999) a další více či méně úspěšné díly.
Je rok 2009 a na svět přichází nejnovější díl  a to Resident Evil 5. Autoři se všemožně dušovali že oživí již trochu uvadající sérii navzájem si podobných dílů. No uvidíme..

Tentokrát nečekejte žádné potemnělé město plné krvelačných Zombií, ani žádné odlehlé samoty tolik typické pro tuto sérii, tady se přesuneme na sluncem rozpálený africký kontinent ve kterém nás už nečekají nepřátelé v podobě neustále hladových Zombií, ale pouze trochu vyšinutí , otráveni neznámým virem (něco na způsob T-viru) a všeho schopní obyvatelé afrického kontinentu neboli konkrétně Afroameričané ( Nedávno jsem si přečetl krásný článek o tom, že nějaká společnost na ochranu lidských práv hodlá žalovat společnost Ubisoft za to že Resident Evil 5 je rasisticky motivovaná hra ve které střílíte lidi tmavé pleti…..No jelikož se hra odehrává v Africe a všichni víme že obyvatelé Afriky jsou převážně Afroameričané tak by mě zajímalo koho by jste tam měli střílet ….Tučňáky? Rozhodnutí nechám na vás).Obrazek
Já osobně vítám i návrat starého známého Chrise Radclifa ( např. Resident Evil 1) jehož prostřednictvím se budete snažit probít přes nekončící hordy nepřátel. Tentokrát na to ovšem nebudete sami, na pomoc budete mít parťáka v podobě krásné Shevy, kterou může ovládat klidně i druhý hráč. Společně půjdete po stopě tomu kdo je za to všechno zodpovědný…

Jestli se něco kromě grafiky změnilo nejvíce, pak je to právě hratelnost a celkové pojetí hry. Jestli si vzpomínáte tak klasický Resident Evil měl jen předem naskriptované nehybné prostředí snímané pod jedním nehybným úhlem, tomu je konec. Resident Evil 5 (i předchozí 4. je v plně funkčním 3D kabátku v pohledu 3.osoby a nutno podotknout že se jedná o velice slušivý a velmi drahý kabátek.
Hra má celkově poměrně akční spád a soupeře už nemusíte pouze střílet, ale můžete použít i některý z bojových chvatů kterých Chris stejně jako Sheva ovládá hned několik. Samozřejmě si můžete pomáhat i navzájem kdy jeden parťák pomůže z brindy tomu druhému a naopak.

V čem se pětka neliší od svých předchůdců je systém sbírání všemožných předmětů roztroušených po mapě či vypadajících z padlích nepřátel, na těchto předmětech závisí vaše bytí neboť bez nábojů si nezastřílíte a bez léků se nevyléčíte a také jak se říká bez peněz do hospody nelez akorát že tady to není hospoda, ale obchod s vybavením (zbraně, upgrade zbraní, léčivo, a jiné předměty) a neplatíme penězi ale nalezenými předměty (nejčastěji diamanty a šperky). Samozřejmá je možnost výměny předmětů mezi partnery přímo ve hře.
Jestli že hratelnost byla 2. nej , tak Grafika je suveréně ta nejsvětlejší stránka hry.
Vše je vymodelováno do nejmenšího detailu a pro lajky možná k nerozeznání od hraného filmu a takové cut scény jsem měl problém rozeznat i já.

Radost pro oko hráče ale už ne taková pro našeho přítele co se nám válí pod stolem (ano mluvím o PC) . S grafickým rozhraním budou mít problémy i ty nejvýkonnější herní sestavy. Poznámka: Majitelé konzolí (XBOX 360 a Playstation3) zůstanou klidní, jich se to netýká.
Jak už jsem psal, hra nejvíce těží z kooperativního režimu, kde jeden hráč ovládá Chrise a druhý Shevu. Na konzoli lze hrát buď ma jedné obrazovce (SplitScreen) nebo propojením dvou xboxů. PC hráči musí hrát pouze přes kabel či internet.
Já hrál hru se živým parťákem a podle mě to nemělo chybu. Obrazek

Ačkoliv jsem měl z residenta dobrý dojem,  neodpustím si k pár věcem vyslovit svůj názor.
1)Věc co mám na srdci je upadající hororová atmosféra, u jedničky dvojky a trojky jsem měl srdce v kalhotách,  ale tady jsem se za celou hru nelekl ani jednou. Je vidět že tvůrci spíše než na atmosféru vsadili na Grafiku a hratelnost, škoda.

2)Věc je nemožnost střelby za pohybu, což se vymstí hlavně když jste obklíčen skupinou nepřátel a míření vám zrovna moc nejde, pokud vás z toho nevyseká parťák tak se připravte na solidní nakládačku.

3)A poslední věc se týká PC hráčů: Konkrétně jde o ne zrovna dokonalou konverzi ovládání z konzolí (Je poznat že na konzole vyšla hra o pár měsíců dříve než na PC). Rozhodně neříkám že hra je na klávesnici a myši nehratelná (Resident Evil 4 byl na tom mnohem hůř) ale rozhodně doporučuji GamePad.
Resident Evil nezklamal má očekávání, ale ani je nijak výrazně nepřevýšil. Pro milovníky série povinnost, pro běžného hráče kvalitní střílečka na víkend.

================================================================

  Grafika  Méně obratná postava
  Co-op režim  Málo strašidelné
  Cut scény  Horší ovládání (PC)

 Hodnocení redakce:    90%

Minimální konfigurace:
OS: Windows Vista + Service Pack 2
Procesor: Jakékoliv dvoujádro nebo čtyřjádro
Operační paměť: 4 GB RAM
Grafická karta: 3D grafická karta 512 MB ATI RADEON 4750 nebo vyšší
Příslušenství: DVD-ROM mechanika,myš,klávesnice (Gamepad)
HDD: 10 GB

Boomer

================================================================

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Resident Evil 5

(Adam, 11. 2. 2011 18:06)

Nejlepšími díly série Resident Evil (ve hrách)
je Resident Evil 3, Resident Evil 4, a Resident Evil 2. Letos vyjde novž díl - Revelations

Re: Resident Evil 5

(Chris, 30. 8. 2011 20:47)

Ty hovado vypatlaný jak můžeš říct že Resi 3 je nejlepší, přičemž to je naprostej propadák !!!!!!! Resi 1 je nejlepší