Recenze Návody Downloady Tipy&Triky Cheaty Screenshots Wallpapers
LEGO Indiana Jones: The Original Adventures
Recenze:
Žánr: Dětská/Akční Výrobce: Travellers Tales
JE HRANATÝ INDY STEJNĚ DOBRÝ JAKO TEN FILMOVÝ ?
Koho by nebavilo hrát si s Legem? Nebo spíš koho nebavilo hrání si s Legem. Myslím, že většina z nás někdy v ruce legovou kostičku držela a kdo říká, že ne, ten si s Legem hraje dodnes. A právě s tím Lucas Arts počítají. A tak po dvou povedených dílech Star Wars převádí do „kostičkového“ světa další známou sérii, nejvěhlasnějšího archeologa, Indiana Jonese.
Hra se odehrává v rozmezí prvních 3 dílů Lucasovi/Spielbergovi filmové tetralogie. Celý příběh zachycuje poměrně přesně i když v dosti zkrácené podobě. A když říkám dosti tak myslím opravdu hodně zkrácené. Přesně jak tomu bylo u Lego: Star Wars. Ona konec konců celá hra je hodně podobná Legovým Hvězdným válkám. Až na pár menších detailů které si rozebereme níže.
Začneme ovládáním. Aneb - bez gamepadu ani rána. Ano je to tak, gamepad se stane nedílnou součástí celé hry, ne že by snad hra nešla ovládat na klávesnici, ale ovládání je značně nepohodlné a zbytečně složité. A když už jsme u ovládání je slušnost zmínit, že jde hrát hra ve dvou, dokonce je hra přímo stavěna na hru pro dva hráče, protože ve většině puzzlů a úkolů je vyžadována spolupráce mezi postavami (další nemalá podobnost se Star Wars). A hrát ve dvou lidech na jedné klávesnici by bylo opravdové peklo.
Jak jsem naznačil výše je možné ovládat celou plejádu různých postaviček dobře známých z filmových dobrodružství. Samozřejmě hlavní a nejdůležitější postavou je Indy, ovšem budou mu sekundovat mnohé neméně důležité postavy, jako například Henry Jones senior, Marcus a další. Každá postava má jiné, pro hru důležité, vlastnosti. Například Indy musí často využívat svůj bič na překonávání propastí, Indyho tatík zase své archeologické znalosti na luštění hieroglyfů. Zkrátka žádná postava se ve hře neztratí.
Asi nejslabší stránka ve srovnání s Lego: Star Wars jsou souboje a různé přestřelky. Přeci jenom máchání světelným mečem, vykrývání laserových střel droidů a využívání síly bylo o něco zábavnější. Už jenom proto, že jediná trošičku inovativnější postava ve hře je Indy, který na souboje, ať už proti fašistům nebo třeba fanatikům z Chrámu hrůzy, může využívat svůj bič a dvě tři další speciální „comba“. Ostatní si bohužel vystačí s pouhopouhým mlácením. Dalším útočním materiálem jsou střelné zbraně a zbraně na blízku. Od meče a kopí až po raketomet.
A skokem se dostáváme naopak k nejsilnější stránce a největšímu skoku mezi hrami.K dopravním prostředkům. Doprava a celkové putování je ve hře velice dobře provedeno. Pravda je, že film k tomu přímo vybízí, například honička na motorových člunech po Benátkách, únik z dolu pomocí těžařského vozíku nebo třeba slavná rvačka na jedoucím tanku. To ovšem ani zdaleka nejsou všechna vozítka, skoro v každé druhé lokaci máte nějaký dopravní prostředek třeba motorku nebo auto, ale jsou tu i vypečenější způsoby dopravy jako je velbloud, kolo, nebo trošičku tlustší kůň. Přejděme tedy k technické stránce hry. Co si budeme povídat. Indy a Star Wars jsou po technické stránce prakticky totožné. U Indyho je sice občas vidět jakýsi posun směrem dopředu, ale nic velkého nečekejte. Ale to přece není hlavní důvod, kvůli kterému hru hrát, že? A co se týče hudby, ta příjemně potrhuje atmosféru hry. Samozřejmě nechybí tradiční Indyho znělka (nebo téma), které je asi nejvýraznější částí soundtracku.
Jak už jsem zmínil hra se striktně drží filmu, tudíž nečekejte nějaké velké inovace. Každá mise totiž začíná tradičním pohledem na mapu, na které je červenou barvou načrtnuta pouť Indyho za dobrodružstvím, přesně jako ve filmu. Po mapě přichází na řadu animace, která nastíní děj. Většinou je prošpikována nějakým vtipem, a protože se ve hře nemluví je to vtip pantomimický nebo situační. Bohužel ne všechny vtipy jsou tak vtipné jak by měly být. A proto na jeden dobrý vtip připadají tak tři trapné, ale co humorných her není nikdy dost. Navíc je hra zaměřena spíše na mladší publikum, takže bych to autorům neměl za zlé.
A abychom si shrnuli konečně všechny nešvary, zmíním ještě délku hry, která by mohla být o dost delší. Dohrání hry bez bonusu (tedy čistě příběh) vám zabere zhruba jedno odpoledne což opravdu není moc. Další důležitou součástí hry je univerzita. Po každé splněné misi si můžete vybrat mezi pokračováním v příběhu a návratem na tuto univerzitu.
Univerzita je taková vaše malá základna, záchytný bod. Kromě vybírání misí si zde můžete prohlédnout například veškeré animačky (a že jich není ve hře málo), nakoupit nově odemčené postavy, za které můžete hrát, nebo si projít bonusy. Bonusy?! Já jsem se ještě nezmínil o bonusech! To musím napravit. Princip bonusů je stejný jako v Lego: Star Wars, v každé misi musíte nasbírat určitý počet bodů. Body získáváte buďto rozbíjením různých předmětů nebo mlácením nepřátel. Jenže to není zdaleka všechno jsou zde i speciální bonusy, takové zvláštní kostky. Vždy jich je 10 na jednu lokaci, v případě, že je posbíráte všechny, což není vždy tak jednoduché, postaví se vám na univerzitě nový model (ať už auta nebo letadla). Rozhodně to působí jako dobrá motivace. Shrnutí...? Ač Indy nezklamal, tak ničím příliš nenadchl. Krátká, ale velice příjemná návštěva do světa známého archeologa. Jestliže se vám líbily oba díly Legových Star Wars tak určitě zklamáni nebudete. Pokud jste zastánci trošku sofistikovanější zábavy tak raději ruce pryč. Každopádně já se bavil královsky a pokud máte při ruce ještě někoho, kdo má chuť si zahrát něco ve dvou, potom je Lego: Indiana Jones jasná volba.
=============================================================
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |
|
Hodnocení redakce: 78%
Minimální konfigurace:
OS: 2000/XP/Vista
Procesor: 1 GHz
Operační paměť: 256 MB RAM
Grafická karta: 3D grafická karta s 64 MB
Příslušenství: DVD-ROM mechanika,myš,klávesnice/gamepad
HDD: 2 GB