Jdi na obsah Jdi na menu
 


Recenze            Návody             Tipy&Triky               Screenshots             Wallpapers

Gears of War

Recenze:

Žánr: Akční                                                                          Výrobce: Epic Games

Gears of war, doposud stěžejní hra herní konzole xbox360, nejlepší xboxová hra roku 2006
a vítěz prestižní soutěže o nejlépe renderovanou hru roku 2006. Nejen tím se může tato hra pyšnit a já jsem pyšný na to že se mi dostalo příležitosti tuto hru na našich stránkách rozebrat a ohodnotit. Toť stručný úvod,  teď se pusťme do samotného hodnocení.Obrazek
Vše se odehrává na planetě velice podobné naší Zemi, planetě Sera. Válkou spustošené planetě, kde lidé dlouhá léta bojují mezi sebou v takzvané Pendulumské válce, která vrcholí bitvou u Aspheo Fields, kde zvítězí organizace zvaná COG a tím skončí desítky let trvající konflikt, lidstvo slaví, mír však nebude mít dlouhé trvání a lidstvo se bude muset sjednotit proti mnohem silnějšímu nepříteli než kterého si kdy dokázali představit.
Přichází nejtemnější den v dějinách lidstva- Emergency Day, tento den propuká mohutná invaze na planetu Sera, nikoliv však z vesmíru, ale z nitra planety. Na celé planetě vylézají ze země miliardy nepřátel pojmenovaných Locust (český překlad- sarančata) s jediným cílem –zničit vše živé. Lidstvo stojí proti obrovské přesile, porážka je na dohled a tak se uchýlí k zoufalému řešení, použijí novou zbraň zvanou Hammer of Dawn (kladivo úsvitu)-jedná se o světelné paprsky o několika tisících stupních vysílané ze satelitů na oběžné dráze kolem planety. Výsledek je katastrofální, lidská civilizace je na okraji vyhubení a hordy locustů se i přes obrovské ztráty valí z podzemních tunelů dál. Lidstvo se uchýlí do posledního svobodného a vzdorujícího města zvané Jacinto. 

Tlaku nepřítele se lidem daří vzdorovat dlouhých 15 let, ale tato válka nemůže trvat věčně, lidstvo je na pokraji svých sil. Ale lidstvo má plán jak ukončit válku jednou pro vždy…..
Teď vstupujete na scénu vy, vžijete se do role ostříleného veterána a hrdiny z Pendulumské války Marcuse Fenixe  a  jeho čety zvané Delta (Dominic Santiago- Marcusův nejlepší přítel, Damon Baird a Cole Train)- na těchto mužích nyní závisí osud lidstva……
Gears of war je 3D akční střílečka z pohledu 3 osoby i když trochu netradičním, vaše postava totiž není uprostřed obrazovky jak je tomu u ostatních her tohoto typu, je v levém dolním rohu (zní to možná trochu divně ale věřte mi že je to příjemná a velice zajímavá změna – u mě první +).Obrazek
Ale to čím tato hra vyniká a odlišuje se od ostatních her podobného žánru je revoluční systém krytí, v jiných hrách je krytí se za předměty jen takový doplněk navíc, ovšem tato hra je na krytí postavená. Bez krytí v této hře nemáte šanci ustát útoky nepřátel.
Krýt se dá prakticky za vše, od zdí budov k sutinám nebo třeba za vraky aut. Odtud se stačí pohodlně vyklonit a střílet do nepřátel hlava nehlava.
Je tu ovšem menší háček, a to ten že nepřátelé systém krytí využívají stejně jako vy a tudíž se z nich stávají vyrovnaní protivníci což mě přivádí k umělé inteligenci nepřátel, která je na velmi vysoké úrovni což dělá hru poměrně dost obtížnou (na nejvyšší obtížnost Insane téměř nehratelnou), sami autoři hry přiznali že to s tou obtížností přehnali. 
Grafická stránka hry je rozhodně další ohromné + . Nebudu přehánět když řeknu že se jedná o možná nejlepší grafiku současnosti. Co je ale jisté je to že jde zatím o nejlepší grafiku na konzoli xbox 360. Vše je založeno na takzvaném Unreal enginu na kterém je například založen nový unreal tournament od stejného výrobe (Epic Games).
Grafika je vyladěna do nejmenšího detailu, takže například vidíte reálně se pohybující ústa mluvících postav. Abyste ale měli z této hry opravdový prožitek doporučuji LCD monitor s plnou podporou FULLHD a kvalitní domácí kino pro vychutnání skvostného hudebního doprovodu.
Hudba, další silná stránka Gears of War , produkoval ji slavný hudební producent Steve Jablonski (tento člověk má například na svědomí hudební doprovod ve veleúspěšných Transformerech) takže se budete kochat nejen grafikou ale i hudbou. Další +.
O tom že Gears of War je akční střílečka nemá cenu dál debatovat, místo toho se zaměřím na náplň hry jako takové, to znamená průběh singleplayerové hry.
V úvodu jste se dočetli že lidstvo je po 15 letech trvající válce s Locusty na kolenou. Velení koaliční armády se proto rozhodne zvrátit válku ve svůj prospěch svrhnutím Lightmass bomb (obdoba naší atomové bomby) do nitra planety a tím zničit civilizaci Locustů. Pro provedení tohoto úkolu je zvolen právě Marcus Fenix (vaše postava) a četa Delta.Obrazek
Hra je rozdělena do několika kapitol z níchž každá má zhruba 6 misí. Hrubým odhadem na vás čeká něco kolem 23 misí. Hrou se dá projít zhruba za 10 hodin, na nejnižší obtížnost to ale klidně stihnete za 8, což není zrovna mnoho ale výborná atmosféra a hratelnost vás donutí si hru zopakovat minimálně ještě jednou třeba na vyšší obtížnost). 
Většina lokací se odehrává ve válkou zpustošených městech, podíváte se ale i do podzemí nebo zničené továrny a vše finišuje supertěžkým soubojem na rozjetém vlaku.(víc prozrazovat nebudu).
Velkým plusem Multiplayeru je kooperativní režim.(Je to vlastně další stavební bod hry).
Po celou hru je totiž po vašem boku další spolubojovník (Dominic Santiago) který je normálně ovládán umělou inteligencí ale může být také ovládán dalším hráčem (buď přes službu Xbox Live, nebo propojením dvou xboxů kabelem- něco jako LAN či na jedné obrazovce v režimu split green) takto můžete nástrahami kampaně proplouvat ve dvou což je vážně super. Další +.
Co říct závěrem?  Gears of War není nejlepší hra všech dob, je to ale hra která splnila a troufám si říct i předčila vše co od ní bylo očekáváno a to je nejlepší akční hra na xbox360, kterou by s pomyslného trůnu mohl svrhnout snad jen připravovaný Killzone2 na konkurenční Playstation3,který má ovšem vyjít až zhruba za 2 roky (2009) a touto dobou by již měl být na trhu nový Gears of War2.
Doufám že si hru užijete. Já budu mezitím odpočítávat dny do dalšího "Gearska".
Za celou redakci CG týmu vám děkuji za čas strávený s touto recenzí.
===============================================================

Nejlepší grafika současnostichybí česká lokalizace
Hudba,zvuk a dabingkratší herní doba                       
Skvělá hratelnost,atmosféra,systém krytí

 Hodnocení redakce:     95%

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář