Jdi na obsah Jdi na menu
 


Recenze   Návody   Downloady   Tipy&Triky   Cheaty   Screenshots   Wallpapers

Dragon Age: Origins

Recenze:

Žánr: RPG                                                                             Výrobce: Bioware

Další RPG od Bioware? Ne jen tak ledajaké!
Dragon Age: Origins (dále jen DAO) by se dalo nejlépe přirovnat k Neverwinter Nights, případně Baldur's Gate. Ne snad co se grafiky týče, jako spíš atmosférou, kterou v mnoha případech své předchůdce převyšuje. Ale pojďme se na DAO podívat blíže.Obrazek
Vše začíná editorem postav, ten si hráči mohli osahat už před vydáním hry. Je celkem rozsáhlý, na výběr máte ze tří ras - elf, trpaslík a člověk, dále se tyhle rasy rozdělují na tři třídy - válečník, mág a lotr, a poté na šest původů (u každé rasy dva) - většinou je jeden z původů šlechtické krve a druhý obyčejný člověk. Dále na řadu přichází úprava obličeje, tak jak ji máme rádi, tedy do posledního detailu. Poté co si vytvoříte svého avatara začína pouť.
Začátek přiběhu je vždy jiný, záleží na vybrané rase a původu. Jako člověk - šlechtic začínáte ve vašem sídle (hradu), kde vám vyvraždí rodinu. Jako trpaslík - šlechtic, zase v trpasličím paláci, a tak podobně. Po začátku, končíte za vetšinu ras jako vyvrhel, vyhoštěný ze svého rodného města, proto se tedy musíte vydat na cesty. A tehdy přichází na řadu důležitý řád. Takzvaní Grey Wardens, nebo-li strážci. Ti se vás ujmou. Vašim úkolem bude zabránit takzvané Nákaze (všemožní skřeti, draci, nemrtví) v pustošení vaší země. Když jsme si zhruba nastínili příběh vrhneme se na herní mechanismy.
DAO je typický clickfest, to znamená, že vše ovládáte myší. Můžete sice svou postavu ovládat také na WASD, ale je to nepraktické. Jako v každém RPG postupujete světem, podíváte se například do věže mágů, trpasličího města, elfí vesnice, hlavního města, skalní pevnosti nebo do dračí sluje, (zde je to vyřešeno mapou, na které navštěvujete jednotlivá místa, po cestě můžete potkat náhodně třeba kupce nebo vás mohou napadnout bandité) získáváte zkušenosti a nové úrovně, za které si můžete vylepšovat svého charaktera. Zkušenosti můžete dát jednak do dovedností - bylinkášství, výroba jedů, výroba pastí, apod. a také do schopností - ty se rozdělují na lukostřelbu, obouruční, zbraň a štít a dvě zbraně, přičemž u každé máte 16 speciálních útoků, které vylepšujete. U mágů je to samozřejmě jinak, ti se mohou specializovat na určité druhy magií, třeba léčivou a podobně. Obrazek
Záchrana světa není jenom na vás, cestou potkáte stovky a stovky postav, některé se k vám i přidají. Celkově sebou můžete mít tři postavy, ostatní na vás počkají ve vašem táboře, při přechodu do nové lokace si můžete většinou vybrat, kdo půjde s vámi. Postavy jsou plně interaktivní, můžete si s nimi pokecat a při větší náklonosti i vyspat :). Mezi vaše přátele se postupně přidají například čarodějka se specializací na přeměny – Morrigan, nemilosrdný elfí vrah  Zevran, trpaslík Orghen nebo váš nejvěrnější přítel Alistair. Soubojový systém je parádní. Standartně ovládáte svou postavu, dole máte lištu se seznamem kouzel/speciálních dovedností, které postupně používáte. Svým parťákům nastavíte, jak se mají při boji chovat, ale pokud vám to není dost, můžete si hru třeba zapauzovat a přepnout se do vašeho společníka. Samotný boj je zábavný, máte tu několik speciálních "doražení" příšer, případně bossů. Hra je mimochodem celkem krvavá. Useknuté hlavy a podobně jsou na denním pořádku. Vaše charaktery jsou navíc skoro pořád potřísněny krví.
Ač se to nezdá DAO není jenom o soubojích, ale především o rozhovorech. Čekají na vás tuny a tuny textu. Kolikrát k boji nemusí ani dojít díky chytře zvoleným odpovědím. Můžete flirtovat, provokovat, zastrašovat a podobně. Zkrátka paráda. Kromě hlavní dějové linie můžete plnit i vedlejší úkoly, kterých je opravdu požehnaně. Některé z nich jsou zábavnější než jiné, ale celkově vám hrací dobu o mnoho natáhnou a navíc při nich můžete získat zajímavé předměty.
A nyní něco málo k technické stránce hry. Mnozí zlí jazykové tvrdí, že je grafika u DAO zastaralá. Já jim musím oponovat. Sice to není ta úplná top špička, ale hezky se na hru kouká. Svůj účel splňuje do puntíku. Okolí by v několika málo případech mohlo být o něco více propracované, ale nich z čeho by se zbortil svět. Oproti takovému Neverwinter Nights 2 je to velký skok kupředu. Obrazek
Co se zvukové a kudební stránky týče, taky toho není příliš co vyčítat. Ústřední hudební motiv je chytlavý, hudba vrcholí ve vypjatých momentech, naopak při putování krajinou jen tak lehce dokresluje celkově příjemnou atmosféru. Dabing je tradične velice povedený, jediné co by se dalo vytknout jsou občasné výpadky v zvuku v dialozích, ale těch je co byste na prstech jedné ruky spočítali. Hardwarové nároky nejsou v dnešní době taky nějak zvlášť krvavé, takže se na průměrném PC hru zahrajete i na vyšší detaily.
Na závěr je ještě nutné přičíst DAO k dobru jednu věc. A to modifikovatelnost. Od vydání hry vyšlo celkem 6 oficiálních přídavků (takzvaných DLC), které si můžete zakoupit na oficiálních stránkách. Mimo ně vychází i plno uživatelských doplňků, které vaši hru ještě vylepší. Nedávno navíc vyšel i oficiální datadisk Awakening, který si zrecenzujeme příště. Aby toho nebylo málo existuje i plno dalších DAO doplňků, jako například stolní hra nebo internetová flashová hra, více o ní v downloadech.
Dragon Age: Origins se zkrátka vyvedl, je to přesně ten typ hry, který vás vtáhne do děje, nutí vás hrát dál a dál a po nějakých 60 hodinách vás vyplivne. Bioware prostě umí. Takže pro všechny RPG pozitivní hráče - pozor - DAO je přesně pro vás.
=============================================================

 Příběh Možná trochu menší svět                
 Atmosféra                              
 Dialogy

 

Hodnocení redakce:    96%

Minimální konfigurace:

OS: Windows XP/Vista/7
Procesor:  1400 MHz
Operační paměť: 1000 MB RAM
Grafická karta: 3D grafická karta s 128 MB
Příslušenství: DVD-ROM mechanika,myš,klávesnice/gamepad

Nick52

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář