Jdi na obsah Jdi na menu
 


Recenze   Návody   Downloady   Tipy&Triky   Cheaty   Screenshots   Wallpapers

Arcanum: Of Steamworks and Magic Obscura

Návod:

Žánr: RPG                                                                             Výrobce: Troika Games

Havárie Zephyru

Vaše vzducholoď byla sestřelena a vy jste téměř jediný, kdo přežil. Promluvte s umírajícím gnómem Prestonem a slibte, že vrátíte podivný prsten s iniciály G.B. jeho původnímu majiteli. V tu chvíli se objeví další přeživší člen posádky tajemný Virgil. Čeka vás těžký úkol, tak ho přiberte do party. Prohledejte Prestona a vezměte vše potřebné zejména sirky a pas. Obhlédněte místo tragédie a od jedné mrtvoly vezměte fotoaparát, u jiné dopis. Pobijte pár vlků v okolí, SZ od zbytků vzducholodi naleznete trosky podivného stroje, který vás sestřelil.

S od vzducholodě naleznete jeskyni, kterou vzápětí prozkoumejte. Uvnitř promluvte s duchem a slibte, že ho pomstíte, na mapě vám ukáže Arbalahův dům. Vydejte se na JV, po cestě minete oltář a narazíte na elfa, ze kterého se vyklube nájemný vrah. Po jeho zneškodnění ho prohledejte a naleznete u něj podivný amulet, který uvidíte vprůběhu hry ještě mockrát, ale přece jenom si radši jeden vezměte a noste ho sebou bude se hodit. Pokračujte dál a opusťte toto nehostinné místo. Zamiřte do lokace, kterou vám označil duch, tj. do Arbalahova domu a promluvte s knězem (pokud dorazíte vnoci, musíte počkat do rána). Arbalah vám poví, že vše je trochu jinak a požádá vás o navrácení artefaktu. Poté se vraťte do jeskyně za duchem a pořádně s ním promluvte. Zjistíte, kde je Fahrkusova chatrč, a vydejte se tam. Po krátké hádce Fahrkuse zabijte, seberte ukradený artefakt a běžte ho vrátit Arbalahovi za odměnu vám požehná. Poté se již můžete vydat do nedaleké vesnice Shrouded Hills (Zakryté Kopce).

Shrouded Hills

Promluvte si o místních poměrech s konstáblem Owensem (který vám mimo jiné dá lokaci města Tarant a zadá úkol na odstranění banditů, kteří hlídají most) a jděte do nedaleké hospody. V místnosti na konci chodby objevíte mrtvoly a dopis od Virgilova přítele Joachima. V hostinci také můžete do party nabral půlogra Sogga, pokud mate charisma alespoň 9. Navštivte Percivala Toona (domek nedaleko dolů) a slíbte pomoc s duchem jeho matky. Prozkoumejte doly (v bednách a vozících najdete mnoho užitečného, mj. magický meč, rukavice a dýku) a najděte ducha Toonovy matky kvílejícího jméno Sarah. Poblíž najdete v kovové skříni botu. Promluvte siznovu s Percivalem o jeho sestře Sarah, řekne vám, že žije v Dernholmu.

Ve vesnici je mnoho zajímavých budov například obchod Jongle´s Enchantment či kovárna Gurloe´s Metalworkings, jejíž majitel shání čistou rudu (Pure Ore). Později až budete mít schopnosti ji vyrobit, tak se u něho nezapomeňte zastavit, odměnou vám bude kvalitní dýka. Čaroděj Jongle Dunne vás požádal o zničení stroje v chrámu. Zde mate na výběr ze dvou řešení. Buď můžete naoko souhlasit a vše oznámit Owensovi, nebo můžete úkol splnit (třeba tak, že na stroj připevníte dynamit). Jongle Dunne bude moc rad a pověří vás dalším úkolem, tentokrát přinést jednu přísadu do kupce zDernholmu když tento úkol splníte, na konci hry zjistíte, že na tom ten starej šejdíř pěkně vydělal, ale co … to už jen na vás. Pokud splníte i jeho druhy úkol, můžete potom sklidem napravit to, co jste udělali vjeho prvním úkolu, když zajdete za konstáblem Owensem, tak vám poví, že někdo poničil jejích stroj a ke spravení je třeba náhradní ozubené kolečko (dá se koupit vmístních obchodech), zde vidíte jak to ve světe Arcana chodí :-). Dále je tu elfí bylinářka Gaylia, která vás požádá, aby jste se na svých cestách poohlédli po amuletu N´Tala.

Také můžete navštívit doktora Robertse (což je mimo jiné expert ve střelbě) a slíbit mu pomoc jděte za ním k bance a po krátkém rozhovoru vstupte dovnitř, právě včas na zlikvidování party banditů. U Ristezzeho se poptejte na prsten, za informaci chce nějakou zvláštnost, tak mu dejte botu z dolů. Dozvíte se, že prsten je od tarantské firmy P. Schuyler & Sons.

Na ulici potkáte chlapíka vydávajícího se za Prestonova bratra, ale moc bych mu nevěřil a prsten mu rozhodně nedávejte. Ve vesnici má také svůj obchod gnóm Slim a S od vesnice (na cestě k řece) táboří moudrá žena, která za 100 mincí identifikuje magické předměty.

V hostinci také najdete podivného chlapíka jménem Jacob Bens, který vám nabídne pracičku, při které máte vykrást banku, tuto práci doporučuji těm, kteří mají jisté zlodějské schopnosti. Pokud tuto práci přijmete, stačí jít do banky a ukrást pokladní klíč od trezoru, který následně vyrabujete (pokud byste se rozhodli pokladní zabít, říkám předem, že to není nejlepší nápad - představa, že po vás jde cele město za to nestojí).

Dále na S je most hlídaný bandity. Po tuhém boji je zlikvidujte, veliteli seberte klíč a odemkněte bránu. Vše pak oznamte konstáblovi. Za mostem vás znovu bude obtěžoval údajný Prestonův bratr, prsten mu nedávejte a po hádce ho zabijte. Pak můžete vyrazit na cestu do Tarantu.

Tarant

Tarant je velkolepé město, po kterém lze cestovat parní podzemní drahou. Jižní čtvrť (stanice H Boil - Vřet) je prolezlá bandity. Této oblasit doporučuji věnovat pozornost až budete alespoň na 10 úrovni. Je zde klan Maug a Pollockův gang, každý se svým brlohem. Dále je tu Calebova hospoda, sám Caleb pro vás má práci. Stačí dojít na most, převzít od trpaslíka zásilku whisky a donést ji Calebovi. VCalebově hospodě se můžete také poptat na práci, budete odkázáni a na jeden zmístních gangů dobře si promyslete pro který budete dělat, pro oba gangy pracovat nelze. Já doporučuji pracovat pro Pollocka, ten vám dá buď nějaký magický předmět nebo skvělou zbraň ruční kanón, a dostanete od něj také úkol: zlikvidovat klan Maug. Po splnění tohoto úkolu si dojděte pro zaslouženou odměnu a pokud se na to cítíte tak zlikvidujte i Pollockův gang pokud tak neučiníte, tak se na konci hry dozvíte, že jeden zgangů ovládl celý Tarant a to by pak nebylo opravdu nic pěkného. Je tu také obchodník Mellin, ale jeho ceny jsou drzostí do nebe volající. Naproti Calebove hospodě je dům, kde můžete vždy zdarma přespat.

Tarant je přístavní město a má velké doky (stanice F - Tarantyan Docks). Lze si koupit lodní lístek a také je tu univerzální obchodník místní vetešník, který koupí prakticky cokoliv, čeho se nemůžete zbavit. Dále je tu dům Madam Toussaude a bordel Madam Lil, která pro vás bude mít několik úkolů.

 1. přinést šperk od pana Moorelanda - lehká věc, stačí v Mooreland Residence promluvit se služebnou a získaný šperk donést Madam Lil.
 2. vymoci dluh od pana Langleye, který dělá dveřníka před Bridesdale Inn - jděte za ním a vyrazte z něj alespoň polovinu dluhu, zbytek vám dá po slíbených 5 dnech.
 3. lehký úkol - stačí donést balíček do Halster Residence a dát ho paní Halsterové.
 4. přinést Amulet of Beauty - těchto amuletů najdete při svých cestách několik. Odměnou vám budou dvě dívky naráz.

U jednoho skladiště v docích promluvte s nešťastným gnómem a vyčistěte jeho sklad od krys (klíč od hlavního skladu najdete v menší budově). Dál na V od doků je brána vedoucí ven za městské hradby, sídlí tam kočovnice se schopností identifikovat předměty. Nedaleko (na J od ní) je na výběžku do moře domek s poklopem do uzavřené části stok.

Stanice E Commercial District je obklopena několika zajímavými budovami. V chrámu se dozvíte něco víc o proroctví, jehož jste součástí, a dostanete knihu (Pamphlet). Dále je tu noclehárna, Appleby Residence, pobočka Stanton Importers a Vodárna+Elektrárna, jejíž šéf Dunston uzavřel stoky.

Hlavní část města se rozkládá mezi stanicemi West Garillon Bridge (A), Vermillion Station (B) a Kensington Park (G). Nedaleko stanice A pohovořte s ženou a přijměte nabídku na práci, jděte za ní do Pettibone Residence a souhlaste, že se pokusíte přinést pohřební kámen z elfích ruin (Elven Ruin), které vám zakreslý do mapy světa. Elfí ruiny leží na Morbihanských pláních (708W, 1023S). U ruin na vás zaútočí temní elfové. V podzemí vyrubejte několik nemrtvých, z nádoby seberte magický medailon a poté se vydejte do velké místnosti. Zabijte mumiia, posbírejte několik magických předmětů (brnění, luk, meč, dýka) a nezapomeňte vzít pohřební kámen, který doneste do Tarantu paní Pettibone.

Na dalším rohu postává Matthew Jameson slibte mu pomoc při hledáni svatebního prstenu, který mu spadl kanálem do stok. Do přístupné části stok se dá vejít mnoha kanály na ulicích. Po těchto stokách se prohánějí více méně neškodné potvory a také zde mají doupě zlodějíčci. Prohledejte všechny chodby a určitě prsten najdete. Jsou zde také kovové dveře, za nimiž se skrývá místnost, do které lze také sestoupit padacími dveřmi z Willoughsby Residence. Vtéto místnosti, která je hlídána mechanickými pavouky, lze najít schéma na sestavení pyrotechnické sekery.

V této části je mnoho obchodů (Castleton´s General Store, Wallow´s Armour, Smythe´s Gun Shop a Geoffrey´s Gears). Dále je zde již zmíněný hostinec Bridesdale Inn a také Wellington Gentlemen´s Club. Tam kromě jiného potkáte temného elfa Rockharrowa, který má pro vás malou práci donést dopis do domu Low Derwish Row 36. V této velké části města je i mnoho residencí prominentních rodin: Pettibone, Franklin, Halster, Mooreland, Willoughsby a Garringsburg, tam dostanete další práci najít ukradený obraz.

Práci dostanete i od věštkyně Delores Beston přinést Crystal Ball, který má paní Tausaude. Vydejte se za madam Tausaude do doků, vše jí řekněte a ujistěte ji, že jste na její straně. Dá vám Crystal Ball,který odneste Delores. Asi ji to moc nepotěší, ale co. Pak se vraťte za madam Tausaude, za odměnu vám zjistí, že ukradený obraz je na adrese Mulligan Bone Alley 57. Na této adrese najdete uvnitř domu hlídajícího půlorka, který na vás vzápětí zaútočí. Zabijte ho, seberte mu klíč, otevřete malou místnost a vezměte ukradený obraz. Ten odneste právoplatné majitelce do Garringsburg Residence.

V hlavní čtvrti je také hřbitov a vlakové nádraží, z nějž lze jet do Ashbury a Black Rootu. Ve vydavatelství Tarantian Editorial Office si můžete přivydělat, prodáte-li příběh o svém ztroskotání a také donést dopis panu Halsterovi (do Halster Residence). Také je tu Grant´s Tavern, kde můžete pokecal s gnómem Moratem, a hlavně telegrafní stanice, kde si vyzvednete vzkaz od Joachima; další vzkaz by měl být ve vesnici Stillwater.

Je čas pokračovat ve vašem úkolu, tj. najít firmu P. Schuyler & Sons. Naleznete ji na adrese: Devonshirská 44, uvnitř promluvte s Jamesem Kingsfordem, ale k panu Schuylerovi vás nepustí. Pohovořte s trpaslíkem Magnusem, který stojí před domem a ukáže se, že má podobný problém jako já. Přidá se k vám, pokud jste alespoň na 8 úrovni. Počkejte až půjde James vnoci na kutě, vkraťte se dovnitř, klíč mu ukradněte a odemkněte padací dveře ve vedlejším pokoji. Sestupte do sklepa, rozsekejte pár zombií a z truhly seberte magické rukavice a meč. Dalším poklopem sestoupíte ještě níže, do katakomb. Opět vás čeká boj se zombiemi, najdete tu magickou sekeru a dýku. Ještě jeden poklop dolů a ocitnete se ve zděné podzemní části. Projděte kolem pracujících trpasličích zombií až ke třem postavám v hábitech bratrům Schuylerovým. Po krátkém rozhovoru se strhne bitva, po níž z jednoho těla seberte klíč. Otevřete nedalekou skříň a naleznete telegram, z nějž se mnohé osvětlí : G.B. = Gilbert Bates. Teď jde jen o to, najít pana Batese.

Poblíž stanice Kensington Park (G) si promluvte s hádavým hobitem Sammim a také s Thomem Grakem, který vás požádá o malou prosbu najít de Cesara a doručit mu vzkaz. De Cesara je v Gentlemen´s Clubu, jděte za ním a předejte mu vzkaz, v tu chvíli se objeví zabiják a pokusí se de Cesara sejmout, ale neúspěšně. De Cesar se na vás rozzlobí, takže mu vše vysvětlete a jděte si s ním promluvit ven. Požádá vás o nalezení lebky siamských dvojčat Xina a Jina, které jsou nejspíš někde v nějakém skladišti.

SV od vlakového nádraží je stanice C Tarant University. V Zoologickém institutu si popovídejte s doktorem Fenwickem a prohlédněte si exponáty u dračí lebky jsou koordináty zajímavé lokace (The Lair of Bellorogrim). Nedaleko je i několik obchodů Barach Magerium, Xe´Rad´s Magick Armoury a Zeramin´s House of Dark Magick. Poblíž je Parnellovo muzeum (pohovořte s panem Parnellem i zázračně chytrým orkem Garem), za zmínku zde stojí patrný odkaz na Fallout - dvouhlavá kráva :-).

V S části je městská budova (City Hall+Dept of Water+Hall of Records) a univerzitní budovy. V jedné z nich dostanete práci od Benjemina získat lebky Xina a Jina. Profesor Buxington vám dá knihu o bozích velmi užitečná věc, jelikož po celé říši se nacházejí oltáře a kniha poradí, jakou oběť kterému bohovi přinést, aby poutník získal požehnání. Dále je tu profesor Eakins a prodavač manuálů jednotlivých technologických disciplín (má-li je člověk při ruce, porozumí technologiím, které jinak nechápe). Poblíž je také knihovna, kde je pro členy (členství stojí 1500) k dispozici několik zajímavých knih. V od univerzitní čtvrti naleznete residenci pana Batese. Promluvte se strážemi a zjistíte, že audienci získáte výměnou za malou službu. Vydejte se dál na V (do čtvrti se stanicí D Warehouse District) a jděte do továrny (18 Ten Hands Alley). Promluvte se strážcem, jděte do výrobní haly a čekejte do půlnoci. Poté se objeví tři sabotéři, které zlikvidujte. Ráno se vraťte k domu pana Batese a strážný vás pustí dovnitř. V rezidenci vyhledejte pana Batese a pořádně sním pokecejte, dozvíte se mnoho zajímavých věcí (ukáže se, že Preston nebyl gnóm, ale trpaslík Stennar Batesův přítel z dětství). Váš další postup je jasný prozkoumat Black Mountain Mines (které vám Bates zakreslí do mapy) a zjistit osud trpaslíků.

Nejprve ale dokončete prohlídku města, zbývá vlastně jen část Warehouse District. Kromě Batesovy továrny je zde také dílna s orky, kameník Joseph. Také odemkněte dveře do skladiště 17 Quiton Bend, zabijte krysodlaka a půlogra a prohledejte shluk sudů najdete mj. lebky dvojčat. Odneste je de Cesarovi a ten vás požádal, aby jste je odnesli Tyronovi, jehož poslední známé bydliště je v Black Rootu.

Málem bych zapomněl na stoky. Vchod do „zakázaná“ oblasti (Old Sewers) je v do domku nedaleko kočovnice u hradeb. Zde jsou mnohem tužší příšery a nepřátelé ghůlové, Muck Walkeři, Slime Demoni, elementální hadi a další, včetně party nebezpečných banditů. Je zde dost pokladů, ve velké místnosti na S plné Slithererů je dokonce schéma na Elixir of Hypnotic Suggestion. Východy z této části stok vedou do zamčené místnosti v elektrárně, do domu Pollockova gangu a do sídla klanu Maug.

Dernholm

V Dernholmu je několik obchodů Dolan´s General Store, Rupert´s House a Wallow´s Quality Armour, dále hostinec King´s Inn & Pub, kde můžete do party přibrat gnóma Vollingera. V jednom z domů narazíte na půlelfku Jaynu, která se k vám v touze po poznání nových technologií (což je v Dernholmu zakázáno) přidá. V jiném domě najdete Sarah Toone, která vám řekne pravdu a bratrovi, matce a dolech v Shrouded Hills (později až budete mít cestu do Tarantu, do kanceláře Stanton Importers, kupte od nich smlouvu na doly, kterou pak donesete Sarah a odměnou vám bude magický meč). Dále je tu Lianna, expertka na vrhací zbraně, a žena, o které ještě bude řeč. Jiná žena (Gladys) pro vás bude mít práci přinést ukradený rodinný šperk. Zde mate mnoho možností jak celou věc vyřešit.

 1. Vyhledejte Archibalda a promluvte sním, prsten vám nedá. Jděte ven a promluvte si sjeho synem (stojí na molu před domem), pokud mate dostatečnou dovednost vpřesvědčování, podaří se vám získat zajímavé informace. Po té si jděte znovu promluvit s Archibaldem a po troše přemáhání vám prsten vydá.
 2. Prsten mu můžete jednoduše ukrást a vrátit Gladys.
 3. Pokud nemáte ani na jednu z dovednosti, sArchibaldem se po dobrem nedomluvíte, vboji ho zabijte a prsten mu vezmete, ale Gladys o boji nic neříkejte.

Před strážnicí si můžete popovídat s namyšleným kapitánem Garrickem, mistra boje nablízko. Také si prohlédněte proslulé vězení (Pit) za hradem. A nakonec navštivte i samotného krále Praetora v jeho hradě a dostanete od něj práci vybrat daně z provincie Black Root. Když mu je později přinesete, dostanete další úkol nalézt jeho dceru Arii, která se tajně provdala za Caladonského prince Augusta (tento úkol se objeví až v pozdější fázi hry). Na stopu vás přivede rozhovor s Bernardem stojícím nedaleko doků (princezninu ztroskotanou loď najdete vmístě zvané Razors Points 1503W a 1772S). Dojděte po mělčině až na palubu, kde naleznete kostru, po prohledání u ní naleznete náhrdelník, který odneste ukázat králi Preatorovi, ten ztoho zrovna nadšený nebude, jediné co můžete snáhrdelníkem dále udělat, je odnést ho do Caledonu, do královského paláce a předat ho princovi.

Black Root

Nejprve se pořádně porozhlédněte po městě. V jednom z domků na JZ promluvte s čarodějem Tugalem, v domku vedle naleznete dopis od Tyrona, ale jeho samotného v Black Rootu nezastihnete. Také je zde několik obchodů Deirdre´s Charm & Magickal Potions, Stedfast Anvil, Dancing Needle, obchod jistého vynálezce, Seaside Salvage, Theriacal Herbs a Captain´s Quarters (zde můžete, pokud jste tak již neučinili, koupit užitečnou pomůcku: keyring kroužek na klíče).

Spát lze v Drop Yer Anchor (hostinský pro vás bude mít malou prácičku, řeknete-li mu při rozhovoru, že žádá za nocleh příliš úkol je jednoduchý, máte přinést trezor od místního kováře, který požaduje za opravu příliš mnoho. Doporučuji ho přesvědčit a po dobrém od něho skříňku získat, tu pak odneste zpět do hostince, za tento úkol zde pak nemusíte platit za nocleh.

Také jsou tu dvě hospody Annabelle´s Galley, zde potkáte legendárního lukostřelce Kietzela Pierce, který vás požádá o laskavost pokud potkáte jeho žáka Crosstona Dudleyho (najdete ho vDernholmu, kde se přidal kelitním lukostřelcům), máte mu vyřídit, že Kietzel bude čekat vCaladonu, a Sour Barnacle, ve které potkáte kněze Danteho z Dernholmu. Když mu řeknete o daních, přidá se k vám, aby vám pomohl.

V městských domech navštivte několik zajímavých osob. Například Grunwald, kterýb se specializuje na výrobu jedů. Dále promluvte s Herkemmerem Oggem, který je expert boje na blízko, najdete ho na malém ostrůvku blízko doků. Můžete se také podíval na nádraží (vlaky jedou do Tarantu a Ashbury) a v přístavu pohovořit s výrobcem lodí. Na JV kraji města je velký opuštěný dům. Později (před cestou na Thanatos) zde potkáte Franklina, který se přidá k vaší výpravě.

Navštivte také paní Cameron, která vás poprosí, abyste se podívali po jejím synovi pracujícím v dílně nedaleko města (do mapy vám zakreslí lokaci Liam´s Workshop). Vydejte se tedy do dílny, ale najdete ji opuštěnou. Objevíte jen deník a zjistíte tak, co se asi stalo. Paklíči odemkněte truhlu a vezmete z ní speciální zařízení (Magic Trap) a svitek Disperse Magic. Vydejte se na J od chaty a narazíte na cestu vedoucí od V k Z. Kousek na Z objevíte Liamovu mrtvolu, seberte druhou Magickou past a vydejte se na V. Po lesní cestě pokračujte stále dál až dojdete k portálu. Zlikvidujte potvory okolo portálu a pak na něj použijte magickou past. Portál se uzavře a zbylé potvory padnou mrtvé kzemi. Poté se vraťte do města k paní Cameron, řekněte o synově hrdinské smrti a předejte jí jeho deník.

Nakonec navštivte starostu ve V části města ukáže se, že Black Root se připojil k Tarantu a žádné daně Dernholmu platit nebude. Dostanete také práci najít ukradenou dýku, jejíž zmizení může mít na svědomí elf D´ak Taan. Tento místní zlodějíček táboří se svými kumpány na Sod města za řekou. Získat ji můžete buď tím, že splníte jeden zúkolů, který vám zadá, ale protože to není zrovna podle mého přesvědčení, tak vám to nedoporučuji. Mnohem lepší je, pokud mu díku nenápadně ukradnete (okrást zloděje to je mnohem lepší). Pak stačí donést díku starostovi a přesvědčit ho, aby se přidal zpět ke králi Preatorovi. On vám daně vydá a vy je můžete odnést králi Praetorovi.

Black Mountain Mines

První patro opuštěných dolů slouží jako doupě několika vlků, udělejte s nimi krátký proces. Po schodech sestupte do druhého patra a postupně se utkáte s mnoha nepřáteli - s otravnými Kites, krysami a také s golemy, o které si pěkně poničíte své zbraně proti nim doporučuji používat střelné zbraně, velice se mi zde osvědčila pistole, kterou jsem dostal vTarantu od Pollocka . Najdete také kovárnu, ve které se utkáte s tuhým přízrakem (Seething Mass). Vítězství se však vyplatí - v barelech najdete mechanické rukavice, speciální zařízení na oči, magické kladivo a schéma na výrobu Pyrotechnického luku. V jedné z chodeb objevíte mrtvolu gnóma čaroděje, kromě magických svitků má u sebe i dopis, ze kterého bylo patrné, že se jednalo o zabijáka čekajícího tu na vás. V jeskyni nedaleko je několik mrtvol jeho kumpánů a další Seething Mass. Za ním jsou schody nahoru. Ocitnete se opět v prvním patře, ale v části, která je vzhledem k závalům zvenčí nepřístupná. Vydejte se po nedalekých schodech dolů a ocitnete se v obytné části. Všude jsou tu Kites, krysy a hlavně pasti (naštěstí můžete naleznout mnoho kouzelných svitků na jejich odhalení). Narazíte také na několik nájemných vrahů, naleznete podzemní zahrádku plnou vzácných bylin a v truhlách najdete Power Axe (Energetická sekera výborná zbraň, lepší je snad už jen Charged Axe - Nabitá sekera, kterou si můžete později vyrobit, ovládáte-li jako technickou disciplínu Elektřinu) a schéma na Mental Inhibitor.

Pak se vraťte po schodech zpět nahoru a vydejte se po zbylých schodech do královské části. Zde budete mít co do činění s krysodlaky. Nalezněte dlouhý klikatý tunel a vydejte se jím, až dorazíte do malé svatyně. Zde promluvte svyšinutým trpaslíkem Gudmundem a prohlédněte si kamenný sloup, který popisuje vyhnanství trpaslíků na ostrov zvaný Isle of Despair (Ostrov Zoufalství). Vydejte se zpět do Tarantu a vše oznamte Gilberu Batesovi. Ten vás požádá o prozkoumání tohoto ostrova a dá vám k dispozici svoji loď. Stačí se dostat do Ashbury a vyhledat kapitána Teacha, který je v Batesových službách a odveze vás na ostrov.

Ashbury

V Ashbury je jak vlakové nádraží, tak přístav. V přístavu je skutečně loď kapitána Edwarda Teacha, který je vám k službám. Nejprve si ale prohlédněte město. Hned jak se ocitnete ve městě, vyhledejte Ashburský hostinec (Anshbury Hostelry), u které najdete gnóma, který mlátí psa. Chlapovi vynadejte a trochu mu pohrozte, pes se kvám za tuto službu přidá, je výborný vboji na blízko a na vyšších levelech je opravdu důstojným společníkem (že by další odkaz od tvůrců Falloutu?). Před radnicí promluvte se starostou a jděte prozkoumat hřbitov.

Před hřbitovem promluvte s nekromantem Geoffreyem, který vám nabídne 500 mincí za speciální předmět ze hřbitova. Vstupte na hřbitov a zlikvidujte zombíky (alespoň něteré, protože se zde stále objevují noví) a vstupte do hrobky. Padacími dveřmi projděte do sklepa plného krys a dalším poklopem se dostanete do podzemí. Zde pobijte několik zombií a ghůlů a dojděte až do pohřební komory. Vyčistěte ji od nemrtvých a seberte Gem of Malachi Rench a z jednoho sarkofágu vezměte magický palcát. Vraťte se ke Geoffreymu a dejte mu Gem výměnou za slíbenou odměnu. Pak si jděte prohlédnout zbytek města.

Kromě obchodů (Ashbury Sundries, Croaked Staff, Fenwick´s Clothing, Ashbury Premium Armature, Side Arms, Peony´s Fine Spectacles a Raymond´s Spectacles - obchod s brýlemi) také potkáte elfího obchodníka (před obchodem s brýlemi), který nabízí velmi zajímavé předměty, kromě jiného i sošku Li´tani používanou při obětech elfím bohům. Ve městě lze spát v Ashbury Hostelry či navštívit hostinec. Na JV okraji města má svoji maringotku moudrá žena schopná identifikovat předměty. Poblíž má svoji farmu Theo Brightstart, který pro vás bude mít práci pobít tři divoká prasata ničící jeho pole. Poté vám dá ještě jeden úkol odstranit z jeho pole velké balvany. Na to je potřeba poněkud větší síla, pomoc si můžete postupným odtahováním jednotlivých kamenů zpole (musíte stát hned vedle kamene a při stisknuté klávese ALT na kámen kliknou pravým tlačítkem).

Dál za městem žije Williama Thorndopa, který je mistrem ve střelbě. Pokud se budete chtít stát také mistrem (tj. musíte být expert ve střelbě), zajděte za ním, ale on vás nebude chtít vycvičit. Po skončení dialogu se přiřítí hobit s dopisem pro Williama vezmete si ho a přečtěte, poté znovu promluvte s Williamem. Slibte mu pomoc se záchranou hobitky výměnou za pozdější trénink. Vydejte se po pěšině na SV do stodoly. Rychle zaútočte na skupinu darebáků a zlikvidujte je dřív, než se něco stane vězněné hobitce. Po členech gangu zbyde spousta dobrých zbraní, jejich vůdci seberte Machined Plate Armour. Hobitka vám poděkuje a vy se můžete vrátit za Williamem, který dodržel slib a naučí vás střeleckému mistrovství.

V Ashbury také navštivte věznici, kde pohovořte se strážcem. Před domem Trellis Way 12 oslovte Theodora, který pro vás bude mít práci vynést z domu mechanické brnění, které si u bláznivého vynálezce objednal. Vejděte tedy dovnitř, zlikvidujte mechanické pavouky a vlezte padacími dveřmi do sklepa. Ve sklepě zlikvidujte Automatona a seberte Theodorovo brnění, navíc si vezměte schéma na výrobu Automatona. Vyjděte ven a brnění dejte Theodorovi. Také navštivte gnóma spisovatele, který právě dokončuje svoji knihu.

Po celou dobu pobytu v Ashbury pečlivě od místních lidí sbírejte všechny drby a zjistíte tak pozice dvou zajímavých lokací - Ancient Temple a Strange Pond.

Po prohlídce města se vydejte do opuštěného hradu S od města. Celý hrad je plný nemrtvých. V trůnním sále najdete v truhle klíč, který odemkne dveře ke schodišti do horního patra. V horním patře, v sále s Lesser Lichem objevíte truhlu s dalším klíčem. Vraťte se do přízemí a klíčem odemkněte dveře ke schodům do podzemí. Pobijte Gore Guards a sestupte po schodech dolů. V zamčené truhle objevíte magickou róbu, v další truhle pak magické rukavice. Probijte se až do místnosti, ve které dlel Lord of the Damned se svými nohsledy. Pobijte je, z jeho mrtvoly seberte magickou helmu a z truhly opodál magickou róbu a magický prsten.

Před odjezdem na Ostrov Zoufalství můžete prozkoumat ještě několik zajímavých oblastí :

Ancient Temple (776W, 919S)

Pobijte pár zombií a sestupte do podzemí. Zde vyrubejte spoustu nemrtvých a z hromady kostí seberte pár věcí. Nedaleko najdete také klíč ke knihovně. Vydejte se tedy do J části, odemkněte knihovnu, pobijte nemrtvé a seberte magický štít a brnění. V Z části podzemí najdete oltář (jako oběť je potřeba černý diamant) a také magické brnění a Torian Kel Key. Vydejte se do V části, odemkněte místnost a promluvte s kostlivcem. Požádá vás, aby jste mu přinesli dračí krev z lokace Dungeon of the Dragon Pool, kterou vám zakreslí do mapy.

Dungeon of the Dragon Pool (993W, 790S)

Zabijte dva medvědy potulující se mezi ruinami a sestupte po schodech do podzemí. Přes různé potvory se dostanete až k hromadě smetí, ze které vezmete klíč (Dragon Pool Key 1). Ve V části seberte z truhly magické brnění a vydejte se na Z. Po několika bojích objevíte truhlu, ze které seberete Dragon Pool Key 2 a Medallion of Beauty, který později doneste Madam Lil do Tarantu. Pokračujte dál na SV, pobijte pár Wargunnů, z truhly vezměte magický meč a magické brnění. Jděte dál na S a sestupte po schodech do nižšího patra. Probijte se až k bazénku a vezměte z něj Vial of the Dragon Blood. Vraťte se za Torianem do starobylého chrámu a polijte ho krví. Bude vám vděčný a může se kvám i přidal. Vezmete si z hromady kvalitní výzbroj a pak chrám opusťte.

Isle of Despair

Poté se vraťte do města a zajděte za kapitánem Teachem, aby vás odveze na obávaný ostrov. Po příjezdu se vydejte kousek na Z, kde se nachází vesnice. U brány pohovořte se strážcem (bude si stěžovat na bestii S od vesnice, za jejíž zabití je slíbena odměna) a dozvíte se, že máte promluvit s Thorvaldem. Ve vesnici promluvte s Cynthií poprosí vás, aby jste vyhledali kočovné ženy (zakreslí vám do mapy The Women´s Camp) a zorganizovali její útěk. Dále promluvte se sběratelem Jonesem má pro vás obchod, pokud mu přineseme něco zajímavého ze Shades Beach (zakreslí vám lokaci do mapy), vymění vám je za starý artefakt. Navštivte také paliče Noriana, který vás požádal o donesení jeho nápoje Maximillianovi, který bydlí zhruba uprostřed ostrova (zakreslí vám jeho domek do mapy). U hlavní budovy vesnice pohovořte s Ogdinem za Thorvaldem vás pustí, jen pokud vyhrajete boj v jámě. Promluvte tedy s Gorrinem (pán jámy a expert boje) a požádejte ho o boj vjámě (můžete vybojovat až 3 zápasy) a pak si jděte znovu pohovořit s Ogdinem. Dá vám klíč, pomocí kterého otevřete dveře a vstoupíte do budovy.

Promluvte s trpaslíkem Thorvaldem a řekněte mu vše, co víte o klanu Black Mountain. Poradí vám, co dál najít Wheel klan a pohovořit s jeho vůdci. Zakreslí vám do mapy jejich sídlo a také vám prozradil, že k nalezení vstupu do sídla potřebujete speciální brýle, vyrobené z Kathorn krystalů. Dokonce můžete přesvědčit Thorvalda, aby se kvám přidal, pokud vás odmítne, nezapomeňte vzít zjeho nočního stolku schéma na zmíněné brýle, pokud by jste jej nevzaly museli by jste si nechat udělat speciální brýle vAshbury.

Doneste Norianův nápoj Maximillianovi a kromě potvrzení se dozvíte zajímavé věci Max je vlastně právoplatný dědic cumbrijského trůnu, kde nyní vládně jeho bratr Praetor. Požádá vás, aby jste promluvili s jeho přítelem v Dernholmu, vy ale víte, že je mrtev, jelikož vám to řekla jeho dcera Lianna. Slibte mu, že alespoň o všem spravíte Liannu (tj. při další návštěvě Dernholmu) a dostanete od ní další úkol. S potvrzením o převzetí se vraťte k Norianovi a dostanete jednu extra láhev jeho dryjáku.

Pak se vypravte do Women´s Campu. Na hlavu si nasaďte bílou pásku od Cynthie a promluvte s velitelkou. Dá vám starou pistoli, kterou předejte Cynthii a pak jí pomohl utéct pokud se chcete vyhnou zbytečnému zabíjení stráže u brány, stačí vypáčit jedno zoken po stranách opevnění a prolézt jím ven, pak už jen stačí dovézt Cynthii do tábora.

Vypravte se také na Shades Beach. Pobijte pár pavouků a opů Skullcrusherů a kolem zbytků divného stroje poberte pár starobylých součástek, najdete také schéma na Bronwyck´s Gun a Reanimator. Vraťte se k Jonesovi a nějakou ze součástek Jonesovi vyměňte za Ancient Gun Chasis, díl potřebný k výrobě Bronwyck´s Gunu. Pak se již na ostrově nezdržujte a jděte za kapitánem Teachem, aby vás odvezl zpět do Ashbury. Pokud nemáte potřebné schéma, zajděte za optikem Raymonedem a nechte si vyrobit speciální brýle je potřeba jen 1000 mincí a dva Kathorn krystaly. Poté se vypravte do sídla Wheel klanu. Cestou se vám zjeví strašlivá figura zjevení Arronaxe, který ohlašuje svůj návrat na svět.

Wheel Clan

Nasaďte si speciální brýle a postavte se do kamenného čtverce, načež se vašim očím odkryje vchod do sídla. Vstupte dovnitř a promluvte se strážemi na rozcestí. Pokud jste sem došli vdoprovodu Thorvalda, ten se od skupiny oddělí a vy získáte pověst jeho zachránce. SZ chodba vede do hlavní obytné části, SV chodba do královské části a JV chodba do dolů. Vydali jsme se do královské části.

Hned zamiřte do SV části patra a vstupte do paláce. Promluvte s vládcem Randverem Thunder Stonem a řekněte vše, co chce vědět. Dostanete svolení k návštěvě starých tunelů (Dredge), ve kterých zmizel bývalý vládce. Pokud se vám ho podaří přemluvit, odkryje vám zkratku vedoucí pod trůnem.

V královské části je ještě oltář boha Albericha, schody do dolů, dvoje schody do obytné části a hlídané schody do Dredge. Než se vydáte do dolů prohlédněte si ještě obytnou část.

Kromě schodů zpět do královské části jsou tu rovněž schody dolů do dolů. Navštivte Vegarda (experta na hledání pastí) a dostanete úkol přinést rodinnou památku z jeskyní Dredge. Historik Erick Obsidian vám věnuje schéma na Iron Key a požádá vás, aby jste se na svých cestách poohlédli po starobylém pohřebišti Iron Clanu a případně přinesli Durin Stone. Promluvte i s Thrayne Iron Heartem, který vás požádal o donesení zprávy jeho bratrovi, zakreslí vám do mapy místo jeho pobytu (Stonecutter Clan). Dále zde najdete hostinec, obchod vynálezce, kováře a bylináře, jakož i podzemní zahradu, ve které je i několik vzácných Oak Tree Branch, která se požívá jako obět u jednoho z oltářů. Pak se vydejte na prohlídku dolů.

Promluvte s horníky a jejich předákem Arvidem, který vám dá práci zabít příšery v odlehlé části dolů. Projděte celé doly, pobijte pár příšer a nakonec vybijte rodinu obrovských Dread Crystal Spiders. V truhle poblíž najdete schéma na Brain Builder a pak se vraťte k Arvidovi oznámit mu vyčištění dolů. Vraťte se do královské části a vydejte se do jeskyní Dredge.

Staré tunely jsou doslova prolezlé příšerami krysy, pavouci, vlci, Mongreloni, Burnowar a dokonce i několik golemů (na ně požívejte pouze střelné zbraně, jsou sice pomalí, ale klasické zbraně jako meče a dýky by jste za chvíli zničili). Ve skladišti se třemi truhlami najdete něco mithrilu a objevíte zamčené kovové dveře, o kterých mluvil Vegard, v chodbě s Mongrelony je na zemi klíč a o kus dál zabijte Grey Kinga a z truhly opodál seberte schéma na mechanické brnění. Vraťte se ke kovovým dveřím, odemkněte je nalezeným klíčem a z truhly v místnosti seberte z truhly dřevěný vláček (později ho doneste Vegardovi a dostanete za něj speciální hornickou přilbu). Nejzajímavější je ale místnost v SV části jeskyní naleznete zde mrtvoly několika potvor a průchod do další jeskyně. Projděte dál a ocitnete se v příbytku krále Loghaira. Řekne vám celý příběh o vyhnání Black Mountain klanu a také o roli elfů v celé tragédii. Dá vám také dopis a do mapy zakreslil vesnici Stillwater. Pokud máte alespoň učednický výcvik vpřesvědčování, můžete ho přemluvit, aby se vrátil zpět, jde to sice špatně, ale jde to. Zaveďte rozhovor na pochopení filozofie trpaslíků a přesvěčte ho, aby opět vládl svému lidu. Cestu ven si zkraťte po žebříku přímo do trůnního sálu. Promluvte s Randverem a pak sídlo trpaslíků opusťte. Ještě před cestou do vesnice Stillwater se zajděte podívat do sídla Stonecutter klanu.

Stonecutter Clan

Záhy zjistíte, že sídlo je zamořeno nemrtvými. Prosekejte se až do místnosti s Black Defilerem a jeho otroky a po tuhém boji objevíte o kus dále zamčené dveře. Paklíči je otevřete a promluvte s několika trpaslíky, zejména s technikem Erlandem (bratr Thrayena z Wheel klanu). Řekne vám, kde se tu vzali nemrtví a dá vám klíč a také vzkaz pro bratra (později, až budete mít cestu kolem Wheel klanu, ho Thrayenovi vyřiďte). Vydejte se o kus zpět a odemkněte dveře popisované Erlandem. V místnosti najdete mithrilovou rudu, odemknete další dveře a pokračujte dlouhou chodbou až k polorozpadlému průchodu. Skrz něj se dostanete do staré laboratoře a zlikvidujte hordu nemrtvých v čele se strašlivým Bludgeonerem. Na stole objevíte schéma na Necromizer, deník zakladatele černé nekromancie a magický prsten a medailón (jak jsme však později zjistili, oba předměty jsou vhodné jen pro čaroděje, jelikož kromě zlepšení magických atributů velmi oslabují fyzické schopnosti). Vraťte se na pár slov za Erlandem a poté sídlo opusťte.

Vesnice Stillwater

Jako první navštivte hostinec Bleeding Rose, kde vám hostinský předá knihu se vzkazem od Joachima. Promluvte i s ostatními návštěvníky a pak si prohlédněte zbytek vesnice. Ve vesnici je obchod General Goods, hospoda Thirsty Soul a chatrč slepého poustevníka Adkina, který je mistrem v uhýbání. V zahradě u velkého domu promluvte s kněžkou Brigitte a přijměte práci najít ukradenou modlu. Gilder Nightwalk pro vás bude mít také zajímavý džob dá vám přečíst starý deník a pak vám do mapy zakreslí lokaci The Ruby Glade, odkud máte přinést obrovský rubín. Později, až se dostanete přes kopce se vám to jistě podaří (The Ruby Glade: pokud se umíte plížit, vpližte se k oltáři a rubín seberte, aniž by došlo k boji. Pokud zvolíte cestu bojem po vstupu do kamenného kruhu se na vás vrhnou démoni, ale není problém je porazit. Z oltáře seberte Great Ruby of K´Alru, mrtvolu poblíž oberte o magické rukavice, magické brnění a výborný meč Barbarian´s Heavy Blade) a Gilder vám za rubín zaplatí pěknou sumičku.

Navštivte také kováře Leekse v obchodě the Falling Hammer. Má pro vás úkol podívat se, jak se daří čaroději Cyrusovi v domku SZ od města. Hned se do čarodějova domu vypravte, ale najdete jen vybrakovanou místnost, krvavé skvrny a velké stopy vedoucí na S. Vydejte se po nich, dovedou vás až k jeskyni. Vstupte dovnitř a naleznete čaroděje zavřeného v malé cele. Otevřete zámek a čaroděje vysvoboďte, na odchodu z jeskyně budete muset zabít jeho věznitele hladového obra. Vše jděte oznámit kovářovi, který vám za odměnu věnuje kvalitní meč.

Zajděte do domku V od vesnice a pohovořte s Marlym. Přizná se, že ukradl sošku z chrámu, ale nechce ji vrátit. Slibte mu, že když jí vrátí, kněžka vchrámu mu dá požehnání. Pak se jděte promluvit skněžkou, která bude souhlasit, vše jděte oznámit Marlymu, který vám vydá klíč kbedně, kde má schovanou sošku, kterou pak odneste zpět kněžce, která vám za odměnu požehná.

Nakonec navštivte dům elfa Myrtha rozhovor s ním není jednoduchý, ale když přistoupíte na jeho hru se slovy, slíbí, že vám prozradí pozici elfí vesnice, pokud přinesete kůži stillwaterského obra. Vypravte se na SV od vesnice a navštivte badatele Xaviera. Řekne vám ledacos o obrovi a dá vám past a také mazadlo, kterým se máte při chytání obra (který by měl být v podobě králíčka) namazat. Vydejte se do jeskyně nedaleko jeho domu, sundejte si brnění, namažte se mastí a chyťte do pasti králíčka. Vraťte se ke Xavierovi a ten vás pošle do pr…, teda do Tarantu, pro ověření v zoologickém ústavu. Vydejte se tedy do Tarantu a navštivte doktora Fenwicka. Ten králíčka označí za podvrh, řekne, že Xavier je blázen a pošle vás do Parnellova muzea. Zajděte tam, promluvte s H.T.Parnellem a za 2000 si od něj kupte kožešinu (která je podle všeho také falešná). Pokud ovládáte dovednost Přesvědčování, můžete Parnella přesvědčit, aby vám kožešinu vydal zdarma (je pojištěna). Vraťte se do vesnice Stillwater a ukažte kožešinu Myrthovi a po pravdě přiznejte, jak jste kní přišli. Myrth bude spokojen a zakreslí vám do mapy průsmyk Hardin´s Pass i vesnici Quintarra. Když si Myrtha pozorně prohlédnete, zjistíte, že má amulet, který odpovídá popisu od Gaylii. Ukradněte mu amulet a později ho doneste bylinářce do Shrouded Hills. Odmění vás tisícem mincí a bude ochotná prozradi, kde je elfí vesnice Quintarra to ale již nepotřebujete.

Hardin´s Pass

Když se ocitnete v průsmyku, vydejte se J směrem. Razte si cestu sněhem a snažte se vyhýbat nebezpečnému náledí, musíte zde také bojovat s ledními medvědy a vlky i několika Yeti, Shiver Beast a Frigidony. Když konečně projdete průsmykem, budete na druhé straně hor a cesta do Quintarry je volná.

Elfí vesnice Quintarra a okolí

Promluvte se strážcem u brány a budete vpuštěni. Promluvte s elfkou Swift a souhlaste, že se může přidat dočasně do naší družiny, aby jste ji bezpečně dovedli do Tarantu. Potkáte také léčitelku a obchodnici Fawn, dále promluvte s Whysper a dostanete práci přinést esenci Vol´ars Wispa. V jednom domku pohovořte s Ellumynem, výměnou za kus mithrilu vám věnuje výborný magický luk. Lovec Winde (mj. expert uhýbání) vám dá za úkol nalézt lovce, který lovil poblíž vesnice Bedokaanů (do mapy vám Bedokaan Village zakreslí).

V jednom domku pohovořte s trpasličím čarodějnickým učněm Jormundem. Vydejte se také do domku jeho mistra, ale najdete jen jeho mrtvolu a sklenici od jedu. Tu seberte a spěchejte za Jormundem. U jeho domu již bude stráž a Jormund byl obviněn z vraždy, ale můžete s ním promluvit. Pošle vás za Sharpem, takže se hned vypravte do východní části a v jednom domku pohovořte se Sharpeho ženou. Řekne vám, že Sharp odjel změsta. Vyčkejte do večera a až si půjde Sharpeho žena lehnou (tj. sebere se a odejde), prohledejte vdomku vázu a naleznete lahvičku sjedem. Pohovořte znovu sJormundem, strážným a Sharpeho ženou, vyjde najevo, že čaroděje zabila Sharpeho žena a ne Sharp jak se předpokládalo, strážnému předejte všechny důkazy a on Jormunda propustí, ten za kvám může poté přidat.

Nakonec se vydejte do SV části a promluvte s Raven - dcerou stříbrné lady. Před audiencí však musíte splnit úkol prověřit a nenásilně vyhnat lidi tábořící ve Falcon´s Ache (toto místo vám Raven zakreslí do mapy). Vydejte se tam tedy a promluvte s Williamem Benchem. Po dosti namáhavém přemlouvání a pádném argumentu, že pracujete pro pana Batese, se nezvaní hosté dobrovolně sbalí a odejdou. Nedaleko od tábora objevíte oltář Ter´el, na kterém se může obětovat soška Li´tani (k zakoupení u elfího obchodníka v Ashbury).

Navštivte také vesnici Bedokaanů, objevíte uvězněného elfa a promluvte s vůdcem vesnice. Slíbí, že elfa pustí, pokud pobijete lovce nedaleko vesnice, a zakreslí vám do mapy jejich tábor (The Poacher´s Camp). Udělejte, oč vás žádá, u velitele lovců dokonce najdete výbornou pušku Elefant Gun. Náčelník dodrží slovo a elfa propustil. Ještě si ve vesnici prohlédněte oltář boha Makaala a v okolí vesnice seberte několik Heartstone gemů pomocí nich sestavte klíč Iron Key dle schématu od Erika Obsidiana. Pak promluvte s vysvobozeným elfem a vraťte se do Quintary. Promluvte s Windem, odmění vás pravým elfím brněním. Poté již jděte za Raven a vyžádejte si o audienci u Silver Lady. Stará elfka mluví v hádankách, takže po návštěvě si promluvte s Raven a ledacos se vyjasní. Řeč byla o kultu Molochean Hand (vrahové, kteří se vás již nějaký čas pokoušejí zabít) a o temných elfech, ve spojitosti s nimi také o doktorovi Terwilligerovi.

Pátrání po doktorovi Terwilligerovi

Nezbyde vám, než se vrátit do Tarantu. Nejprve se vydejte do Zoologického institutu a odemkněte tajemnou kovovou skříňku (Ancient Iron Chest). Seberte 3 bubínky a také mapu, kterou si hned prohlédněte a do hlavní mapy překreslete lokaci The Place of Lost Voices (1322W, 830S). Navštivte Hall of Records (nedaleko univerzity) a zeptejte se úřednice na doktora Terwilligera. Ukáže se, že doktor nedávno zemřel a že napsal knihu Horror Among the Dark Elves. Jděte se na tuto knihu poptat do nedaleké knihovny. Knihu nemají, ale dostanete knihu The Curse of Tsen-Ang, což je v podstatě Terwilligerův životopis. Po jejím přečtení se ukáže, že pravděpodobně poslední exemplář knihy Horror Among the Dark Elves má Victor Misk žijící v Caladonu. Ještě než se za ním vydáte, jděte prozkoumat tajemné místo The Place of Lost Voices.

Vydejte se tam a vstupte do jeskyně. Projděte dlouhou chodbou a do podivného stroje vložte tři bubínky poté se ozve hlas, který vám prozradí, že cesta k Iron Clanu je popsána v knize Durin´s Truth. Vraťte se do Tarantu a jděte do doků, kde si kupte cestu lodí do Caladonu.

Caladon

Toto město na J cípu hlavní pevniny je poměrně rozsáhlé, i když ne tak jako Tarant. V přístavním skladišti objevíte poklop do stok (těch je ovšem na městských ulicích celá řada), také si prohlédněte městské obchody (Caladon Fine Armours, Mystick Menagerie, bylinářka a Enchanted Panophy). Prolezte místní hostince The Mushroom Inn (ubytování), The Toadstool a The Sobbing Onion. Tam potkáte chlapíka Ryanema Sanderse, který vám nabídne práci zabít jeho otce. To raději odmítněte. V zadní místnosti hostince potkáte dva podivné patrony obchodníka (expert v podřezávání) a pana Razziu. Zajděte se podívat do paláce a promluvte s princem Augustem. V jednom zamčeném domě na Temple Road objevíte poklop do sklepa, kde v zamčené truhle naleznete brnění Caladon Crusading Chain. U Shorelinského parku jsme promluvte s gnómem a kupte od něj tři magické fazole, jak později zjistíte, fazole v sobě mají kouzlo Resurrection. Zaregistrujte policejní stanici a pokecejte se strážným u vězení, ve kterém je držen známý zločinec Morgan. Prohlédněte si ZOO, navštivte Sama Longwella v pobočce Tarantských novin a všimněte si telegrafní stanice.

Na Saint´s Avenue 15 je hlídaný dům (do kterého vás strážní nebudou chtít pustit), v domě Dragon´s Turnabout 21 se stala vražda a strážný vás nepustí dál. Zaběhněte tedy na policejní stanici, promluvte s inspektorem Hendersonem a nabídněte pomoc při vyšetřování. Vyslechněte Renee ve vedlejší místnosti a vraťte se do Dragon´s Turnabout 21, kde prohlédněte dům. Objevíte těžké padací dveře.

Také navštivte Daniela McPhersona mistra pastí a Adama Maxwella experta na pasti. Adam pro vás bude mít malou práci ukrást z muzea Necklace of Queen K´na S´ea.

Také navštivte Arthura Tyrona a ukažte mu lebky siamských dvojčat. Řekne vám o konspiraci gnómských průmyslníků, která se týká „šlechtění“ půlogrů. Do mapy vám zakreslí Half Ogre Island a požádá o sehnání důkazů. Vydejte se tedy do přístavu a najměte loď na udaný ostrov. Na ostrově jděte na V a po pěšině na S, až k opuštěné budově. V ní najdete schéma na Potion of Paralysis a hledaný důkaz Half Ogre Laboratory Journal. Vraťte se zpět do Caladonu a jděte do Tyronova domu. Tyron však doma nebude, zato tam bude gnóm, který vám ledacos řekne, ale vše vlastně jen víc zamlží. Deník vám zůstane, tak jděte do pobočky místních novin a deník is informacemi tam prodejte. Lebky, které vám zůstaly můžete později prodat vědci Benjaminu Gershwinovi z Taranstské univerzity.

Pak navštivte místní muzeum. Otevřete trezor a vezmete amulet Necklace of Queen K´na S´ea a z malé místnosti seberte vázu. Vraťte se za Adamem Maxwellem a amulet mu prodejte. S od města potkáte moudrou ženu, která nabízí své služby při identifikaci předmětů. V chrámu promluvte s Panarii Acolyte a také navštivte pana Sanderse, jehož syn ho chtěl zabít. Poblíž je dům, kde se stala další vražda. I zde najdete těžké padací dveře. Jděte oznámit inspektorovi zjištění o padacích dveřích, mezitím se však stala další vražda v pokoji č. 2 na dvoře Mushroom Inn. Vydejte se tam, na podlaze objevíte nápis L´anamelach psaný zelenou krví. Oznamte to inspektorovi a ten vás požádá, aby jste se poohlédli po nějakém démonologovi. Vraťte se do Tarantu a na univerzitě promluvte s profesorem Eakinsem, který se zabývá démony z vědeckého pohledu. Zeptejte se ho na L´anamelacha, dá vám k přečtení zajímavou knihu a řekne vám vše, co ví, navíc vám do mapy zakreslí lokaci The Pit of Fire (1365W, 934S). Hned se tam vydejte. Před jeskyní promluvte se skupinkou dobrodruhů a poté se vydejte dovnitř. V západní části podzemí budete bojovat s pěti ohnivými elementály a seberte magický medailon, ve V části se třemi Seething Mass, po jejichž likvidaci seberte magickou hůl. V S části zlikvidujte čtyři elementály a naleznete mrtvoly nebohých dobrodruhů. Vydejte se z tohoto místa na V, pobijte několik Seething Mass a z lávového bazénku vylovte hledanou dýku Blade of Xerxes. Vraťte se do Caladonu a promluvte s inspektorem. Pak se vydejte do domu Saint´s Avenue 15, strážní vás již pustí dovnitř a sestupte poklopem do starých stok. Pobijte pár skupinek Krag Berserkerů a ve slepé uličce objevíte truhlu s magickou róbou. Pokračujte hlavní chodbou a přes několik nemrtvých se dostanete až do místnosti s Vincentem. Promluvte s ním a pak ho zabijte dýkou Blade of Xerxes. Ještě seberte pár věcí z truhly a pak se vraťte k inspektorovi, oznámit svůj úspěch.

Pak se konečně můžete vypravit do domu Gray Wolf Terrace 9, kde by měl bydlet pan Victor Misk. Promluvte s Lillian a ukáže se, že Victor je již několik dní mrtev, přičemž nedlouho před svou smrtí knihu schoval neznámo kde. V domě si všimněte knihy Durin´s Truth, která prý ukrývá polohu Iron klanu, jehož nalezením mně pověřil trpaslík Erick Obsidian z Wheel klanu. Odcizte Lillianě z kapsy klíč a nenápadně vitrínu odemkněte. Knihu si přečtěte z přiložené mapky určíte lokaci sídla Iron klanu (Secret Entrance to the Iron Clan).

Vdova Lilliana vás také pověří úkolem zjistil, kdo prodal informaci o Viktorovi autorovi knihy The Curse of Tsen-Ang. Pod pohovkou najdete sluhův pas se jménem Wesley Carrington a adresou 25 Dragon´s Turnabout vydejte se na udanou adresu a z truhly seberte potvrzení o platbě od jistého Elmera Sviňozadka. Vydejte se tedy opět do Tarantu, kde navštivte Halu Záznamů a poptejte se na zjištěné jméno. Úřednice vám dá adresu vAshbury. Kupodivu na dané adrese bydlí spisovatel Kedrick Wales alias Elmer Sviňozadek. Když vstoupíte, zrovna se odtamtuď bude teleportovat nájemný vrah a spisovatel leží na zemi. Promluvte sním a pak se vraťte zpět do Caladonu a vše oznamte paní Misk.

Promluvte se služebnictvem u paní Misk a pak se vydejte na hřbitov. Virgil se na chvíli oddělí a navštíví jeden hrob, pak vám prozradí něco málo ze své minulosti. Promluvte s trpasličím hrobařem Binghamem, který, jak se zdá, zná Magnuse. Zeptejte se na Miskův pohřeb a hrobník vám ukáže čerstvý hrob. Někde si sežeňte lopatu a vnoci se na hřbitov vraťte, hrob vykopejte a naleznete vněm kromě lebky (malý suvenýr) také knihu z obchodu Roseborough Gift Shop. Ráno se zeptejte hrobníka na Roseborough a trpaslík vám městečko ochotně zakreslí do mapy.

Vydejte se ještě do jižní části Caladonu. Navštivte vynálezce Hieronyma Maxima, výrobce strojů zvaných „letadla“. Podle jeho slov mu před nějakým časem banda orků letadla ukradla a zničila dílnu. Potřebuje však důkazy nabídněte mu tedy fotoaparát ze vzducholodi, kde byl zachycen letecký útok na vaši vzducholoď. Vynálezce bude nadšen a kromě štědré odměny vpodobě Lékařského Arachnida (jehož služby oceníte především na samém konci hry) vám slíbí, že pokud mu přinesete Clarington Rifle a Loading Mechanism, udělá mám výbornou zbraň Mechanized Gun. Navíc vám poměrně levně výtečně opraví vaše vybavení.

Na králičí farmě promluvte s Davidem Wittem a jeho dcerou Cynthií a souhlaste s tím, že se pokusíte zjistit, co zabíjí každou noc králíky. Počkejte do setmění a hlídejte před domem. Zakrátko z domu vyběhne vlkodlak, roztrhá králíka a vrátil se zpět, aby se změnil na Cynthii. Ta pravděpodobně o ničem neví, tak vše řekněte Davidovi. Ten vás poprosí, aby jste Cynthii neubližoval, že na ni dá dobrý pozor, a požádá vás o nalezení léku na lykantropii (později tento lék získáte v Tulle a když ho pak Davidovi dáte, bude vám neskonale vděčen a odmění vás 1000 penízků).

Na závěr své návštěvy Caladonu ještě navštivte městské stoky. Zabijete zde spoustu krys a nemrtvých, naleznete mrtvolu půlogra s magickými rukavicemi, zabijete Greater Liche a seberete z jeho truhly poklad, v místnosti se Sewer Shamblers objevíte pár užitečných věcí v barelech. V místnosti s Fleshy Mouds najdete v barelech magický meč, róbu a prsten, v místnosti s několika Lichy zas jsou barely s magickým lukem a štítem, navíc odtud vede dál chodba plná nemrtvých. Na jejím konci je místnost s několika Pestilent Soul, kde v barelech najdete dva magické luky a magický štít. Opodál je průchod do jakési hrobky pod chrámem, ale zatím toto místo nechte na pokoji a raději se vraťte nahoru do města. V Caladonu jste prozatím hotovi, takže se vydejte do nedalekého Roseborough.

Roseborough

Ve strážnici promluvte s velitelem stráží a vydejte se k nedalekému hradu. Prohlédněte si kámen před ním (přinesený z nedalekého kamenného kruhu) a přečtěte si podivné koordináty, na které ještě vprůběhu hry dojde. Vstupte do hradu, který byl předělán na hostinec a bar. Hostinské ukažte Stennarovy sirky, vzpomene si na něj a řekne vám, že mu pan Razzia v Caladonu zařizoval pas na cestu vzducholodí do Tarantu. Později se v Caladonu na to poptejte pana Razzii v hostinci Sobbing Onion (ukažte mu Prestonův - Stennarův pas) a doplňte si další část příběhu.

V roseboroughském hostinci potkáte dva zajímavé chlapíky - Jason C. Guy (expert odstraňování pastí) vás požádá, abyste se na svých cestách poohlédi po nějaké starobylé technologii, a novinář Trevor Lynwood vás požádá o vyfotografování strašlivého Wyverna Lethe (zakreslí vám do mapy místo jeho výskytu a půjčí fotoaparát). V baru si promluvte s Frederikem. Navštivte také Roseborough Gift Shop a kovárnu Buckner´s Smithy. Naleznete také domek paní Morgan, matky známého caladonského vězně. Pokud se budete chtít stát mistrem votvírání zámků, budete muset dostat Morgana zvězení v Caladonu. Kromě ovčích farem je v městečku již jen hřbitov. Prohlédněte si čerstvě kopané hroby a objevíte hrob Philipa Miska (Viktorova otce) - vykopejte ho lopatou a uvnitř najdete hledanou knihu Horror Among the Dark Elves ! Přečtěte si ji a z přiložené mapy si do své mapy překreslete lokaci vesnice T´sen Ang domova temných elfů.

Navštivte ještě kamenný kruh Ring of Brodgar SZ od vesnice, který (podle toho, co říkal Jason C. Guy) má držet Arronaxe mimo tento svět. Pak můžete vyrazit na cestu za Wyvernem. Cestou se můžete ještě zdržet v ruinách (Ancient Ruin, 1753W, 1482S), kde zlikvidujete několik Fleshy Mouds a naleznete truhlu s magickou sekerou. A zastavit se můžete i ve staré laguně (Old Lagoon, 1694W, 1320S), kde pobijete několik magických světel včetně Volar´s Wisp, jehož esenci seberte a později doneste elfce Whysper do Quintarry, odměnou vám bude magický svitek. V laguně je také k vidění legendární medvěda (Ancient Bear) a naleznete zde truhlu se dvěma magickými róbami. Narazit můžete i na podivně chladné místo (The Cold Place, 1609W, 1414S), kde pobijete několik vlků a Yeti, knalezení je zde truhla s magickým lukem hlídaná dvěma Demon Shardy. Další malé dobrodružství zažijete u rozbořené katedrály (Broken Cathedral, 1625W, 1205S) pobijete zde několik kostlivců a Grim Shades, vtruhle je magický meč.

Nakonec dorazíte k řece do místa výskytu Wyverna. Připravte si fotoaparát k rychlému použití a když na potvoru narazíte, rychle jí vyfoťte. Poté ji můžete bez problému zabít. Opodál také najdete most, pomocí něhož je možno cestovat přímo z oblasti Caladonu a Roseborough na sever, do elfího lesa. Vraťte se zpět do Roseborough a předejte použitý foťák Trevorovi. Pak nezbývá, než se vydat daleko na sever, do vesnice temných elfů.

T´sen Ang

Vejděte mezi stromy, promluvte se strážci a ukažte jim amulet cechu vrahů Molochean Hand. Vstupte do vesnice, kde potkáte několik obyvatel a strážců. Promluvte s kněžkou Z´an Al´urin, která se kvám může i přidat. Zajděte do sídla M´in Gorad a hrdě jí po pravdě řekněte, kdo jste. Podcení vás a bezstarostně vám řekne celý příběh že trpaslíci z Black Mountain klanu slouží jako otroci v místě zvaném Void a staví tam bránu, pomocí které se na náš svět vrátí Arronax, aby společně s temnými elfy vládl celému světu. Tomu se vysmějte a elfku zabijte i s jejími strážemi, z její mrtvoly seberte dopis od K´an Hua. Opusťte klidně její sídlo a venku potkáte Gideona elitního zabijáka Molochean Hand. Promluvte s ním a řekněte mu o obsahu knihy od Joachima i vše o temných elfech a chystaném návratu Arronaxe Gideon vám poděkuje a slíbí, že cech již nebude usilovat o váš život (Pokud máte vpartě Vollingera, vyjde najevo, že je i on nájemný vrah pověřený vaší likvidací, ale po vyjasnění všech okolností svámi může pokračovat klidně dál.).

Pak se ještě porozhlédněte po vesnici a promluvte s otroky půl-obry. Slibte jim, že zabijete čaroděje T´val N´ora sídlícího nedaleko, jehož kouzlo je drží v poslušnosti. To také následně proveďte, pak to půl-obrům oznamte a umožněte jim tak hrdinskou smrt v boji o svobodu. Opusťte vesnici. Virgil vám oznámí, že již s vámi nemůže dál cestovat, neboť má svůj vlastní úkol. Vaši pomoc odmítne a vydá se do Caladonu. Vy ostatní vyrazte do Quintarry. Promluvte s Raven, vše jí řekněte a ukažte dopis. Pak pohovořte s její matkou Silver Lady. Poté se vraťte k Raven (která se kvám již může také připojit) a poraďte se s ní, co dál. Vás osud byl spjat s Nashrudinem, takže bude nejlepší vydat se do caladonského chrámu.

Zpět v Caladonu

Navštivte pobočku novin a zjistíte, že mlžení kolem ostrova půl-obrů je větší, než když jste opouštěli toto město naposledy. Pravý novinář vám řekne, že jste předtím prodali deník nějakému podvodníkovi.

Navštivte hostinec Sobbing Onion a otevřete padací dveře. Ocitnete se ve sklepě a z blízké místnosti zaslechnete výstřely. Spěchejte tam a postřílejte bandu vrahů, kteří se na vás vrhnou. Pokud přijdete pozdě, na zemi bude ležet jejich obět Virgil (pokud si však pospíšíte nemusí Virgil ani zemřít). Pokud je opravdu mrtvý, prohledejte truhlu a naleznete svitek s oživovacím kouzlem, které použijte na Virgila (změní se některé vlastnosti). Promluvte s Virgilem a vše se objasní, navíc se objeví i Joachim, jehož vzkazy vás zatím provázeli na vašich cestách. Virgil vám nabídle, že se k vám přidá, nebo že bude meditovat v caladonském klášteře či jeho okolí.

Vydejte se do kláštera a promluvte s nejvyšším akolytou Alexanderem. Zeptejte se ho úplně na všechny historické údaje a pak mu řekněte celý svůj příběh oznámí vám, že jste tedy The Living One a že vás již dlouho očekává. Otevře dveře do dalších prostor a vy navštivte historika Guntera Willhelma. Vše mu vysvětlete a na oplátku získáte zajímavé informace, mimo jiné i o K´an Huovi. Pak pohovořte s archeologem Hadrianem. Poptejte se ho na Nashrudinovy ostatky a svou totožnost mu neprozrazujte vydávejte se za archeologa amatéra. Prozradí vám cestu do hrobky slézt do kanálu před chrámem, projít do hrobky a u dveří do krypty říci „Crimstone“. Požádá vás, aby jste něco z krypty přinesli. Vyjděte z chrámu, slezte do stok a projděte do hrobky. Přes pár kostlivců se dostanete až ke dveřím a pomocí slova je otevřete. Dostanete se do části, odkud vedou schody nahoru a východ do stok (do míst, které jste mohli objevit při první návštěvě Caladonu). Vyjděte nahoru po schodech a otevřete sarkofág. Ze sarkofágu vezměte lebku (Skull from the Tomb of Nashrudin), přečtěte si nápis na víku sarkofágu a vraťte se zpět do chrámu. Vyhledejte Hadriana, oznamte mu své objevy a ukažte mu lebku vyděsí se, neboť to není elfí lebka (jak by se na Nashrudina patřilo), ale lidská. Jde tedy o podvrh. Promluvte ještě s Guntherem, oznamte mu několik nesrovnalostí a on vám poví, že pravé Nashrudinovy ostatky by se měly nacházet na ostrově Thanatos. Vše jděte ještě oznámit Alexanderovi.

Než se vydáte hledat Nashrudinovi ostatky na ostrov Thanatos, zajděte ještě jednou do Roseborough ke kamennému kruhu. Podle nápisu na víku sarkofágu (Opposite Truth) postupujte po udaných koordinátech, které jsou zapsané na kameni před zámkem. Začněte uprostřed kamenného kruhu a postupujte vždy o danný počet kroků na opačnou stranu než je uvedeno na kameni, tj.:

 • SV 30
 • SZ 40
 • JZ 20
 • SZ 15
 • JZ 30
 • SZ 50
 • SV 15
 • JV 20
 • JZ 40
 • SZ 50

O správnosti vašeho počínání vás přesvědčí malé kamenné kruhy, které najdete v každém bodě. V posledním bodě objevíte vstup do hrobky (Mannox´s Stone Vault), kterou otevřete vyslovením slova Truth. Uvnitř naleznete Mannoxův meč a deník, který si přečtěte (Pokud nemůžete hrobku najít podle udaného návodu, můžete použít malý podvůdek od domku, kde sídlí místní stráž se vydejte směrem na Sa dál podél řeky, tak nemůžete hrobku minout.).

Vraťte se do Caladonu jděte do chrámu. Promluvte si s Hadrianem o řekněte mu, co jste zjistili o Mannoxovi. Za odměnu odemkne vitríny a vyzve vás, aby jste si vzali exponáty. Seberte tedy přívěšek s Mannoxovým prstem, oko Kraka-Tura a hlavně klíč Glass Key, který by měl dle knihy Durin´s Truth otevřít vstup do sídla Iron klanu.

Vydejte se tedy do lokace Secret Entrance to the Iron Clan. Skleněný klíč použijte na kovové zařízení a odemkněte tak poklop dolů. Sestupte do velké místnosti, na jejímž konci je průchod dál. Vstupte do něj a ocitnete se v místnosti plné automatonů. Udělejte s nimi krátký proces a pak se rozhlédněte kolem. Ze tří válcových skříní seberte Iron Clan Armor, Iron Clan Hammer a The Durin´s Stone (ten později odneste Erickovi Obsidianovi do sídla Wheel Clanu).

Pak se vraťte do Caladonu a vydejte se do přístavu, kde se zeptejte lodního kapitána na cestu na Thanatos. Odkáže vás do Black Rootu, kam se také nechte hned odvést. V Black Rootu v hospodě Sour Barnacle vyhledejte vašeho starého známého kapitána Teacha. Promluvte s ním, ukáže se, že svou loď prohrál v kostkách. Má pro vás tři návrhy, jak se dostat na Thanatos. Můžete jít do doků a koupit si novou loď, nebo zkusit vyhrát Teachovu loď zpět od Killiana Draka, který je rovněž vhospodě (ten však bude ochoten hrát jen s mistry hráči). Třetí možností je získat loď legendárního piráta Stringy Peta. Teach vám na mapu zakreslí lokaci Stringy Pete´s Cove (podobnou mapu má i námořník-opilec Salty Seadrick, který je rovněž v hospodě). Pokud nechcete přijít o trochu té zábavy, tak se vydejte na označené místo.

Stringy Pete a jeho prokletí

Dojděte na označené místo a použijte loďku k přepravě na malý ostrůvek. Na molu potkáte ducha slavného piráta, tak sním pohovořte. Slíbí, že vám dá svoji loď, pokud ho zbavíte jeho prokletí. Bude nutné splnit tři úkoly. Dobře se ho na vše poptejte a Pete vám zakreslí do mapy několik lokací.

Vydejte se do nedaleké lokace Stringy Pete´s Treasure, jděte kousek na S po pěšině, pobijte pár Growrathů, lopatou vykopejte díru v hromadě a vezměte poklad a stříbrné přezky. Zamiřte do lokace Williamson Homestad a promluvte s Moly Williamson. Dejte jí poklad i přezky.

Dalším úkolem je očistit oltář ve vooridenském chrámu. Vydejte se tedy do nedalekého Vooridenu a v chrámu promluvte s knězem Edwinem Wallowsem. Nabídněte mu pomoc, zakreslí vám do mapy Torin Quarry (S od Shrouded hills). Před chrámem můžete požádat o dočasnou pomoc půlo-obra Murga. Vydejte se pro kámen na oltář do lokace, kterou vám označil kněz. V Torin Quarry pobijte několik opů a seberte obrovský kámen (pokud máte sebou Murga, nechte ho, aby ho nesl). Také najdete mrtvolu nějakého elfa, u kterého najdete magický luk, dýku a přilbu. Vraťte se do Vooridenu, promluvte s Edwinem a dejte mu kámen druhý úkol je hotov. Poté zamiřte do lokace The Banellian Deeps, která se nachází v bažinách SZ od Třpytivého lesa, poblíž vesnice Bedokaanů.

Vstupte do podzemí a v první odbočce vpravo zabijte Wargunna a vyberte z truhly poklad. Pak zamiřte doleva, hlavní chodbou (po cestě najdete pár maličkostí, včetně poměrně vzácných černých diamantů, vhodných k oběti na oltáři v lokaci Ancient Temple). Přes pasti, Firejumpery a nemrtvé se dostanete až do místnosti se dvěma Seething Mass, vyberte z truhly poklad a postupujte dál. V místnosti s pekelnými bestiemi najdete v truhle dvě magická brnění a magickou dýku. V další místnosti pobijte prokletého paladina i jeho otroky, z paladina zbyde výborná zbraň Arcane Axe. Z truhly seberte meč The Bangellian Scourge a vhoďte ho do otvoru Bangellian Furnace. Vraťte se zpět za duchem piráta Peta a vše mu oznamte splní svůj slib a věnuje vám svoji loď a konečně najde klid. Vstupte na loď, chopte se kormidla a vydejte se na ostrov Thanatos.

Thanatos

Přistanete na S straně ostrova, vtáboře, kde se objevíte naleznete deník, zněhož zjistíte několik zajímavých lokací např. zbytky domorodé vesnice (Village of Ashlag Tribe - 745W, 1700S), ve které v truhle naleznete magické brnění a magický luk nebo na doupě nestvůry (The Lair of the Bogaroth 640W, 1766S), kterou můžete sprovodili ze světa. V nejjižnějším cípu objevíte přirozený most na malý ostrůvek (Land Bridge 721W, 1886S). Projděte na JV a vstupte mezi stromy. Hlavní cesta vede na V, cestou objevíte několik zapomenutých truhel a věcí, mj. magickou helmu a dvě magická brnění. Na JV straně džungle vystoupíte z porostu a objevíte se před malou chatkou. Uvnitř promluvte se starým elfem. Při rozhovoru se mimo jiné dozvíte, že se jedná o samotného Nashrudina. Řekne vám pravdivou verzi svého příběhu, jenž byl legendami poněkud pozměněn (Pokudsebou máte Virgila nebo Raven, rozhovor se trochu protáhne, ale zato se dozvíte spoustu zajímavých věcí.) . Na oplátku mu řekněte svůj příběh. Pošle vás nalézt jedinou zbraň proti Arronaxovi Vendigroh Device, ztracenou ve vendigrothských pustinách. Zakreslí vám do mapy Gateway to the Wastes s tím, že se po nalezení předmětu setkáte v Roseborough u Circle of Brodgar. Poté se vraťte na loď.

Pokud chcete získat podrobnou mapu Vendigrotu, vydejte se ještě před tím, než vyrazíte do pustin do Dernholmu (lodí do Black Rootu a pak pěšky). V Dernholmu se podívejte na vězení The Pit a pak přemluvte se stráží, aby vás spustili dolů. Vlezte do podzemí, pobijte několik individuí a potvor, v jedné prázdné cele najdete podivnou magickou hůl a nakonec promluvte s hobitem Tollo Underhillem. Po rozhovoru se ukáže, že má mapu Vendigrothu, a navíc ví o cestě z vězení. Přiberte ho tedy do party a vydejte se na Z. V SZ části seberte magické brnění a dýku, pak se vydejte na JZ. Po souboji s nepříjemným nemrtvým pokračujte chodbou až ke schodům, které vedou na čerstvý vzduch. Zde vám dá Tollo mapu a vám doporučuji zanechat ho zde svému osudu (Tollo je sice dobrý zloděj, ale taky pěknej prevít.)

Poté se vydejte do Black Rootu, naloďte se a zamiřte do Ashbury a pak pěšky na S, k vstupu do pustin.

Vendigroth Wastes

U mostu (Gateway to the Wastes) promluvte s hobitem-dobrodruhem Weldo Rubinem. Zakreslí vám do mapy legendární město Tulla a navíc ho můžete přesvědčil, aby se přidal k naší výpravě. Přes pustiny plné pavouků se vydejte k městu.

Tulla

Promluvte se strážcem a pomocí teleportu mezi sloupy vstupte do města. V jedné z budov promluvte se studentem Herzodem Munkem, který pro vás bude mít úkol udělat za něj magickou zkoušku a přinést Fa´al Kin´s Chalice. Dostanete speciální minci, s kterou se vydejte k portálu kousek od bazénku (Pelojian´s Pool) před velkou hlavní budovou. Portál vás teleportuje do místa, o kterém Herzod mluvil jako o Maze. Seberte všechny věci ze dvou truhel (jedná se o výstroj Fa´al Kina) a dotkněte se teleportu uprostřed místnosti. V druhé místnosti si sundejte veškeré své oblečení a výzbroj a nasaďte si Fa´al Kinův prsten. Dotkněte se teleportu a ocitnete se ve třetí místnosti. Postup ještě několikrát opakujte, a to tak, že budete mít na sobě vždy jen jednu věc z Fa´al Kinovy výbavy a nic jiného po prstenu přijde na řadu amulet, helma, boty, rukavice a dýka. V osmé místnosti si oblékněte vše z Fa´al Kinovy výbavy, dotkněte se teleportu a ocitnete se v poslední místnosti. Seberte hledaný Chalice a všechny Fa´al Kinovy věci si sundejte a dotkněte se teleportu, který vás přenese ven do Tully. Vraťte se za Herzodem a předejte mu kalich, za což obdržíte magický svitek.

V severní části města vstupte do hlavní budovy. V přízemí má své pokoje šestnáct mistrů jednotlivých magických škol. Se všemi promluvte a od S´Btin´Ky (mistryně školy Morphing) můžete za 2000 koupil lék proti lykantropii, pro Cynthii v Caladonu. Mistr vodní magie V´ed Eckes vám zadá malou práci přinést Gem od bývalého studenta, který čeká před branou Tully. Projděte zpět teleportem a ocitnete se opět před hradbami, kde už čeká bývalý student Albert. Pokud se vám ho nepodaří přesvědčit, budete ho muset zabít (má u sebe výbornou mechanizovanou zbroj). Vraťte se skamenem kmistru vodní magie a odměnou vám bude ohnivzdorná magická róba.

Po schodech vystoupejte do horního patra a promluvte s věštcem Jorianem. Nepustí vás dál, dokud si neprohlédnete nástěnnou malbu v přízemí poblíž žhnoucího kruhu na podlaze. Po prohlédnutí fresky se vraťte zpět a budete vpuštěni k nejvyššímu čaroději Simeonu Torovi. Promluvte s ním a dozvíte se, že potřebnou informaci by vám mohl dát Pelojianův duch, který se každou půlnoc zjevuje nad bazénkem (Pelojian´s Pool) poblíž budovy.

Vyjděte ven a rozhodně zkuste aktivovat (sešlápnout) runy, které jsou rozesety po zemi po celém městě. Vzpomeňte si na nástěnnou malbu, kde jsou vždy 4 runy (reprezentující magické školy) seskupeny do 4 skupin. U symbolu skupiny jsou vždy 4 runy - začněte tedy vždy tou, která byla na malbě nahoře, a postupujte po směru hodinových ručiček. Vyjde to vždy tak, že poslední (čtvrtá) runa vás zavede před zamčený dům a po jejím aktivování se dům otevře. V každém domě ze země seberte knihu s básní. Nakonec si přečtěte všechny 4 básně a pochopíte, jak postupovat dál. Postupně sešlápněte 4 runy před prahy domů, a to v tomto pořadí: Nature, Phantasm, Temporal, Fire. V posledním domě objevíte přívěšek (Pelojian´s Amulet). Seberte ho a vezmete si jej na sebe. Počkejte do půlnoci a jděte k bazénku. Sešlápněte postupně všech pět run v tomto pořadí: osmicípá hvězda, spirála, pěticípá hvězda, kříž v kruhu, třícípá hvězda. Poté s vámi duch promluví. Po krátkém rozhovoru budete mít v mapě zakreslenu lokaci Vendigroth Ruins, takže nemeškejte a vydejte se za dalším dobrodružstvím.

Vendigroth Ruins

Pobijte několik pavouků a ve V části zbořeniště naleznete kulatou budovu se vstupem do podzemí. Celé podzemí je zamořeno pavouky. Ve skříňce v jedné z prvních místností najdete (a přečtěte si) noviny, seberte zde rovněž schéma na Vivifier. Hlavní chodba na SZ končí křižovatkou. Vydejte se na SV a v jedné skříňce seberte Large Bore Vendigroth Rifle. Protáhněte se ventilační šachtou do malé místnosti, kde seberte Vendigrothian Elixir a Ancient Gun Chasis. Vraťte se na křižovatku a vydejte se na JZ. Na další křižovatce se vydejte na SZ (chodba na JV je slepá a nezajímavá), ze země seberte Vendigrothian Key 1, přečtěte si noviny sebrané z truhly a protáhněte se ventilací do další části.

Po chvíli se ocitnete na křižovatce tvaru X. V SV části na zemi najdete Vendigrothian Key 2, v místnosti naleznete ve skříňce další noviny a Ancient Gun Chasis. Vraťte se na křižovatku a prozkoumejte JZ část kromě skříňky s bylinářskými ingrediencemi zde není nic zajímavého. Vydejte se tedy do SZ části, v truhle naleznete Vendigroth Padded Leather Gloves a schéma na War Gauntlets. Rovněž je zde další průchod ventilací, který použijte.

Ocitnete se v rozlehlé prostoře. V SZ části ze skříňky vezměte Vendigroth Key 3. V JV části je průchod do místnosti, kde v truhle naleznete Large Bore Vendigroth Rifle a Vendigrothian Sheet Metal. Rovněž je zde další ventilační šachta, vedoucí do jakési budovy hlídané mechanickými automatony. Zatím tento průchod nechte být a vraťte se zpět do velké prostory. V J části naleznete schéma na pistoli Droch´s Warbringer. V JZ části v truhle najdete Accelerated Healing a také průchod ventilací.

Prolezte jím a ocitnete se na jakémsi nádvoří s oltářem nejvyššího boha Valeriana. Kousek dál je vchod do velké budovy. Vstupte a systematicky budovu prohledejte (je plná automatonů, je to tatáž budova, do které jste mohli před chvíli nahlédnout). V zamčené místnosti ve skříňce najdete další schéma na Droch´s Warbringer, v JV části naleznete Unknown Chemical Compound a ve skříňce ve V části noviny, Vendigrothian Key 4 a schéma na Vivifier.

V S části sestupte po schodech do spodního patra. Postupujte chodbou až do laboratoře. Postarejte se o čtyři automatony a z velké truhly seberte hledaný předmět Vendigroth Device.

Vraťte se zpět na povrch a zamiřte do Tully. V místnosti hlavního čaroděje Simeona Tora budete mít k dispozici teleportační portály. Vstupte do portálu, který značí Roseborough a budete okamžitě teleportováni. VRoseborough se zastavte vzámku u Jasona C. Guy a řekněte mu o vendigrothských ruinách. Pak se vydejte ke kamennému kruhu (Ring of Brodgar), kde už na vás bude čekat Nashrudin. Promluvte sním a on vás teleportuje do místa zvaného Void.

Void

Void je nehostinné místo rozdělené na jednotlivé kusy země propojené teleporty, navíc se to tu jen hemží různými potvorami. Pokud sebou taháte lékařského arachnida, teď je správný čas využít jeho služeb. Od kamenného kruhu se vydejte na V a vstupte do teleportu. Na dalším ostrůvku je kromě teleportu zpět také vchod do podzemí. Sejděte tedy dolů, promluvte se strážcem, projděte dveřmi na SZ a promluvte s Arronaxem. Ukáže se, že za vším stojí Kerghan. Slibte Arronaxovi, že ho vysvobodíte. Zabijte hada (Spirit Snake) a stráže poblíž a Arronax je volný, navíc se přidá do vaší družiny.

Projděte dál na SZ a vstupte do teleportačního kruhu na zemi. Ocitnete se na ostrůvku s mostem vedoucím k hradu a SZ teleportem, před mostem (JV) je další teleport. Vstupte do něj a ocitnete se na ostrůvku s lizardy a Gorgothem, který se kvám může za kus žvance přidat. Vstupte do dalšího teleportu. Přenese vás na ostrůvek s dalším teleportem a schodištěm vedoucím k jeskyni. Vstupte do jeskyně a přes hordy potvor se probijte až k oltáři, ze kterého seberte vynikající zbraň Kryggird´s Falchion. Vraťte se nahoru na ostrůvek a vstupte do teleportu. Pobijte nestvůry a vstupte do dalšího teleportu, a následně do dalšího. Na novém ostrůvku promluvte s Kraka-Turem, kterého můžete přesvědčit, aby se k vám přidal pokud jste četli jeho deník (The Last Testament of Kraka-Tur z jeskyně The Lair of Bellerogrim). Opusťte ostrůvek dalším teleportem a promluvte s Bane of Kree, kterého také můžete přibrat do party. Další teleport vás přenese na začátek vašeho putování po Voidu ke kamennému kruhu.

Již známou cestou dojděte až k mostu a přejděte přes něj. V SZ části na vás zaútočí horda přízračných strážců, po boji z mrtvoly Bludgeonera seberte Void Ring. Teleport v SZ části vede na rozcestí teleportů. Nakonec se vraťte k hradu a vstupte dovnitř. Pobijte zde několik přízračných stráží, vyberte poklady ze zamčených truhel v JV a SZ odbočce a pokračujte hlavní cestou na SV. Pobijte další nepřátele a vstupte do teleportačního kruhu. Vyrubejte další stráže a vstupte do místnosti s technologicky vyrobeným portálem. V zamčené dílně na SZ v bednách objevíte pár nepotřebných věcí, v místnosti na JV vstupte do dalšího teleportu. Jděte chodbou až na křižovatku a pokračujte na SV. Objevíte zde ubytovny trpaslíků. Mnoho jich je mrtvých, ale v zamčené místnosti na konci chodby je pár, kteří přežili. Pohovořte s nejbližším trpaslíkem a ten vám objasní, co přesně se zde stalo. Slibte, že jeho druhy pomstíte. Pak pokračujte zpět na křižovatku. Vydejte se JV chodbou, zahněte na SV a dojděte až do velkého sálu, kde vás čeká boj se čtyřmi Bludgeonery. V další místnosti vstoupte do teleportačního kruhu.

Ocitnete se tváří v tvář Kerghanovi. Promluvte s ním, poté vám nabídne, aby jste se zúčastnili jeho šíleného plánu na vyhlazení celého Arcana. Můžete se také pokusit přemluvit ho, že jeho plán nemá budoucnost (jde to). Pokud si vyberete ukončení hry bojem, tak se do něj pusťte a až bude skoro mrtvý, uzavře se do regeneračního kouzla. A to je vaše chvíle, použijte na něj Vendigroth Device a tím zlikvidujte Kerghana jednou provždy. Tím je vaše cesta u konce. Stačí se již jen vrátit portálem do normálního světa, chvíli si odpočinout od dobrodružství a sledovat, jak vaše skutky ovlivnily běh mnoha událostí v celé říši.

Michal Krejčí "Hannibal" (a-team@quick.cz)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář